Oleksyho, neočakávanú demisiu podalo ďalších šesť predstaviteľov. Tento krok je hodnotený ako posledný pokus o získanie podpory verejnosti pred septembrovými parlamentnými voľbami. SLD, ktorý pred štyrmi rokmi získal 41 percent hlasov, v prieskumoch verejnej mienky zaostáva a je takmer isté, že o vládu príde kvôli vysokej nezamestnanosti a množstvu korupčných škandálov.
Nové vedenie má byť zvolené na zjazde strany 29. mája, oznámil Oleksy, odmietol však špekulovať, kto by mohol byť novým predsedom. Podľa prieskumov vo voľbách zvíťazia a vládu vytvoria liberálna Občianska platforma a pravicová strana Právo a spravodlivosť. Vzhľadom na silnú podporu pre populistov a strany zamerané proti EÚ však asi nezískajú väčšinu. SLD ešte neoznámil, koho bude kandidovať do prezidentských volieb, ktoré sa majú uskutočniť v októbri. Oleksy opakovane potvrdil, že strana uvažuje o ministrovi obrany Jerzym Szmajdzinskom, ktorý je favoritom mnohých členov SLD.
Líder strany Právo a spravodlivosť, populárny varšavský starosta Lech Kaczynski, možno uštedrí ľavici dvojitý úder - je na čele prieskumov pred prezidentskými voľbami, v ktorých sa rozhodne o nástupcovi Aleksandra Kwasniewského. Kwasniewski, bývalý komunista premenený na sociálneho demokrata, nemôže po dvoch funkčných obdobiach kandidovať. Šance ľavice o udržanie prezidentského paláca uplynulý týždeň znížil krok hlavného kandidáta SLD, predsedu parlamentu Wlodzimierza Cimoszewicza, ktorý sa rozhodol nekandidovať. Cimoszewicz bol v prieskumoch medzi prezidentskými kandidátmi na druhom mieste, keďže korupčné škandály sa ho nedotkli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.