dvoch týždňov, ku ktorým došlo na východe krajiny. Ministri zahraničných vecí európskej dvadsaťpäťky však na schôdzke v Bruseli nepohrozili Uzbekistanu pozastavením pomoci.
„Rada ministrov je značne znepokojená nedávnymi udalosťami vo východnom Uzbekistane... a dôrazne odsudzuje údajné prehnané a neprimerané použitie sily uzbeckými bezpečnostnými jednotkami," uviedli ministri vo vyhlásení. Vyjadrili poľutovanie, že Uzbekistan zatiaľ neodpovedal kladne na výzvu OSN na nezávislé medzinárodné vyšetrenie zásahu a vyzvali uzbecké úrady, aby svoj postoj prehodnotili. „Na základe odpovede (uzbeckých úradov) zváži Rada EÚ ďalšie kroky," uvádza sa vo vyhlásení bez konkrétnej zmienky o možných sankciách či pozastavení pomoci.
Komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová však už predtým naznačila, že únia by mohla pozastaviť či znížiť finančnú pomoc pre Uzbekistan. Momentálne EÚ poskytuje krajine ročne pomoc asi 10 miliónov eur, ktoré smerujú najmä na sociálne a ekonomické reformy. EÚ včera zároveň vyzvala uzbecké úrady, aby umožnili prístup humanitárnych organizácií do východnej časti krajiny, kde k násilnostiam došlo. Uzbecká vláda tvrdí, že pri nepokojoch v meste Andižan zahynulo pred dvoma týždňami 169 ľudí, prevažne "banditov", ktorí sami zabíjali civilistov a príslušníkov bezpečnostných síl. Podľa svedkov však bezpečnostné sily, ktoré spustili paľbu na protestujúcich, mohli zabiť až 500 ľudí, vrátane žien a detí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.