pohovoroch.
Ako dieťa čo najlepšie pripraviť na prijímačky? Akých chýb sa vystríhať? Poradili sme sa s riaditeľmi týchto škôl.
RNDr. BOŽENA STÚPALOVÁ, riaditeľka gymnázia v Skalici: "Z vlastnej skúsenosti s dcérkou môžem poradiť, aby si rodičia s deťmi prešli čo najviac brožúrok s testmi na prijímacie pohovory do primy. Na trhu ich je dosť a sú dobre vypracované. Deti sa vďaka týmto testom naučia spôsob kladenia otázok, ktorý bude na prijímačkách, lebo na normálnych hodinách sa to nestihne prebrať. Naučia sa tiež riešiť vzorové úlohy."
JÁN BUDAY, riaditeľ osemročného gymnázia na Trebišovskej ulici v Košiciach: "Mali by si doma vyskúšať robiť testy, aby vedeli odhadnúť, koľko sa od nich očakáva. Jeden test u nás trvá 60 minút a žiaci v tomto veku nie sú zvyknutí tak dlho pracovať. Sú zvyknutí na 45-minútovú hodinu a písomky možno pätnásťminútové, takže je to pre nich veľká záťaž, nevydržia sa tak dlho sústrediť. Preto je dobré si doma urobiť zopár testov v rámci prípravy, aby vedeli, čo ich čaká.
Mali by si tiež zvoliť taktiku - keď niečo neviem, nestojím na otázke desať minút, ale idem ďalej. Dobre si rozvrhnúť čas. A mať sebadôveru."
JANA MEDLENOVÁ, Gymnázium K. Štúra, Modra: "Keďže v prime osemročného gymnázia majú byť talentované deti, myslím si, že by mali prísť na prijímačky bez akýchkoľvek veľkorysých príprav a doučovaní. Talent sa dá objaviť aj vtedy, keď sem príde dieťa rovno 'z piesku', ak ho má.
Keď deti potrebujú horibilné doučovanie pod stálym vedením, treba uvažovať, či ten talent tam je. Mnohé deti sú talentované, ale je taký zvyk v rodičovskej verejnosti: Musíš sa na prijímačky pripraviť! Tak dieťa učia, chodí na doučovanie, a pritom vďaka talentu by skúšky možno zvládlo aj bez toho."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.