Korzár logo Korzár

'Záhady vody' vyplavili Michalovi Chamillovi 1. miesto

Každým rokom sa slovenským študentom zvyšujú možnosti, ako sa dostať do vytúženého zahraničia. O to viac však poteší, ak to dotyčný alebo dotyčná

dokáže vlastnou zásluhou. Príkladom toho je len pätnásťročný chalan Michal Chamilla zo Súkromného 8-ročného Gymnázia na Dneperskej ulici v Košiciach, ktorý sa zúčastnil medzinárodnej súťaže s názvom VI. Exporecerca Jove a vyhral cenu za najlepší zahraničný projekt.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Táto súťaž sa konala 7. 9. apríla 2005 v Barcelone a je španielskou obdobou Festivalu vedy a techniky, ktorý u nás zastrešuje Asociácia AMAVET. Pre tých, ktorí AMAVET nepoznajú, je to občianske združenie zaoberajúce sa osvetou a vzdelávaním študentov v oblasti vedy a techniky. Každoročne organizovaný festival je najprv na krajskej a neskôr na celoslovenskej úrovni, kde sa hodnotia a oceňujú najlepšie študentské projekty v danej oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže Michal so svojím projektom 'Záhady vody' slovenskú porotu bezpochyby zaujal, dostal možnosť seba, svoju školu, mesto a štát reprezentovať aj v Barcelone ako zahraničný hosť.

"Môj projekt pojednáva o fyzikálnych a chemických vlastnostiach vody, ktoré nie sú veľmi známe. Podnetom bola ročníková práca z chémie, kde som si zvolil vodu kvôli dostupnosti literatúry. A postupne som zistil, že o vode je mnoho zaujímavých informácií, ktoré nie sú všeobecne známe a ktoré by som mohol dať dokopy, aby sa ostatní ľudia nemuseli pretĺkať takou strastiplnou cestou poznávania ako ja a aby som iným umožnil jednoduchší vstup do danej problematiky," s oduševnením opisuje svoj projekt tento mladý študent.

Festival síce začínal až 7. apríla, no Michal prišiel do Barcelony už 4. apríla. Počas nasledujúcich dvoch voľných dní bola na programe prehliadka Barcelony, kde mal každý množstvo času navštíviť veľa zaujímavých miest.

SkryťVypnúť reklamu

No a vo štvrtok už začínala na Katalánskej univerzite samotná súťaž VI. Exporecerca Jove, ktorá bola zahájená otváracím ceremoniálom. "Ceremoniál pozostával z príhovoru vo viacerých jazykoch, bohužiaľ, okrem angličtiny, takže členka organizačného tímu mi paralelne všetko prekladala. Potom bola predstavená hodnotiaca komisia, organizačný štáb, nasledovala prednáška z astrofyziky o mesiaci a skúmaní vesmíru a potom už samotné hodnotenie porotcov," osvetľuje úvod festivalu Michal a dodáva: "Pred otváracím ceremoniálom sme si však ešte stihli otvoriť a vyzdobiť stánky, povešať vlajky, zapojiť notebooky do elektriky a podobne."

Celá súťaž bola rozdelená do piatich kategórii. Domáci boli potriedení do kategórii A, B, C, D podľa veku a zahraničným hosťom zostala kategória E. Na otázku, čím Michal zaujal odbornú porotu, nám bez váhania odpovedal: "Je to multimediálny dvojjazyčný slovensko-anglický CD-projekt vytvorený v programovacom jazyku Visual Basic 6.0, na ktorom som pracoval dvoje letné prázdniny. Všimol som si v Barcelone jednu vec. Bol tam projekt, v ktorom si študenti sami podľa vlastného návrhu postavili buginu. U nás by takýto projekt vyhral všetky možné ocenenia, tam nevyhral ani jedno. Oni si viac cenia, keď na projekte človek dlhoročne pracuje, zapisuje a skúma, ako keď urobí niečo fyzicky, ale na rýchlo."

SkryťVypnúť reklamu

Celý festival uzavrel záverečný ceremoniál, kde sa vyhlasovali a odovzdávali ocenenia vo všetkých piatich kategóriách. "Čo sa mi veľmi páčilo, bolo, že odovzdávajú veľmi veľa cien, spolu okolo sedemnásť. V kategóriách A, B, C boli ocenené prvé tri miesta, v D a E len prvé dve miesta a potom ďalšie ceny dávali sponzori, napríklad Cena vody, Cena Katalánskej banky a iné. Ale všetky ocenené práce boli na vysokej úrovni a ceny si poctivo zaslúžili," končí svoje rozprávanie Michal.

Pokiaľ aj vy máte doma v 'šuflíku' podobný projekt z oblasti vedy a techniky, aký nám predstavil pätnásťročný gymnazista Michal, alebo sme vás práve k jeho vytvoreniu inšpirovali, neváhajte a navštívte webovú stránku www.amavet.sk, kde sa dozviete ďalšie podrobnosti. Možno budúci rok budeme písať práve o vás a vašich projektoch.

Autor: Veronika ŠOLTÉSOVÁ

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 219
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 233
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 050
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 076
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 773
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 182
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 604
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu