Návrh zákona podporili všetci prítomní poslanci koalície, KSS a 13 nezávislých.
Cieľom zákona je podľa rezortu spravodlivosti dostať obvineného čo najskôr pred súd. Trestný poriadok má zefektívniť, zjednodušiť a zrýchliť trestný proces. Mal by zabezpečiť účinnejšiu ochranu práv a záujmov právnických a fyzických osôb, ako aj ochranu celospoločenských záujmov. Všetky trestné veci budú v prvom stupni vybavovať okresné súdy ako základné články súdnej sústavy. Ak nebude odvolací súd súhlasiť s rozhodnutím prvostupňového súdu, bude musieť vydať nové rozhodnutie. Najvyšší súd SR bude rozhodovať o mimoriadnych opravných prostriedkoch a bude mať zjednocovaciu činnosť pri tvorbe stanovísk a rozhodnutí.
Svedkov bude v súdnom konaní zásadne vypočúvať prokurátor a obhajca obvineného. Súd však bude môcť zasiahnuť do spôsobu vykonania takého výsluchu. Prvoradou úlohou sudcu zostane rozhodovať o vine a nevine. Obhajcom môže byť iba advokát.
Právomoc vojenských súdov sa rozširuje aj na príslušníkov Policajného zboru, Železničnej polície, Zboru väzenskej a justičnej stráže, colníkov, Národného bezpečnostného úradu a Slovenskej informačnej služby.
Dĺžka väzby sa bude odvíjať od trestnej sadzby, ktorá hrozí páchateľovi za spáchaný trestný čin. Pri prečine bude maximálne jeden rok, pri zločine tri roky a pri obzvlášť závažnom zločine štyri roky. Väzbu bude možné v niektorých prípadoch nahradiť kauciou.
Inštitút - príkaz na zatknutie má prispieť k urýchleniu trestného konania. Bude prichádzať do úvahy, ak prítomnosť obvineného na výsluchu alebo inom úkone nebude možné zabezpečiť inými prostriedkami.
Súd bude mať možnosť obmedziť aj osobnú slobodu svedka na 72 hodín, ak nebude možné iným spôsobom zabezpečiť jeho prítomnosť na konaní. Z toho 24 hodín pripadá na jeho predvedenie a zvyšok na výsluch.
Zákon zavádza nový spôsob riešenia trestných vecí. Ide o konanie o dohode o uznaní viny a prijatí trestu. Na základe tejto dohody bude prokurátor uzavierať s obvineným dohodu. Jej obsahom bude spôsob vyriešenia prípadu. Súd však musí takúto dohodu schváliť a rozhodnúť tak, či nie je táto dohoda neprimeraná.
Osobitné postavenie bude mať tzv. sudca pre prípravné konanie, ktorý bude rozhodovať o prípustnosti zásahov do základných práv a slobôd - väzba, domová a osobná prehliadka a iné zaisťovacie úkony. Podstatná časť trestných vecí by sa mala vybavovať mimo hlavného pojednávania. Uplatnenie by malo nájsť vybavovanie veci podmienečným zastavením trestného stíhania a zmierom, a to aj v prípravnom konaní.
Ak je dôvodná obava, že uspokojenie nároku poškodeného na náhradu škody spôsobenej trestným činom bude marené, možno nárok až do pravdepodobnej výšky škody zaistiť na majetku obvineného alebo jeho právach v právnickej osobe, kde má majetkové podiely.
Za škodu spôsobenú nezákonným rozhodnutím alebo nesprávnym úradným postupom zodpovedá štát. Poslanci prijali pozmeňujúci návrh, ktorým obmedzili pôsobnosť Špeciálneho súdu pri majetkových a hospodárskych trestných činoch iba na prípady so spôsobenou škodou viac ako 200 miliónov korún namiesto doterajších 80.
Duševný stav obvineného budú vyšetrovať vždy dvaja znalci z odboru psychiatrie. Ak zistia u obvineného príznaky nepríčetnosti alebo zmenšenú nepríčetnosť, musia zaujať stanovisko k tomu, či je jeho pobyt na slobode nebezpečný.
Ak sa pri odpočúvaní, vyhotovení obrazových, zvukových, alebo obrazovozvukových záznamov nezistili skutočnosti významné pre trestné konanie, orgán činný v trestnom konaní alebo príslušný útvar Policajného zboru musí získaný záznam predpísaným spôsobom zničiť. Zápisnica o zničení záznamu sa založí do spisu. O zničení záznamu takúto osobu upovedomí orgán, ktorého rozhodnutím sa vec právoplatne skončila do troch rokov od právoplatného skončenia stíhania. Neplatí to, ak sa koná o obzvlášť závažnom zločine alebo zločine spáchanom organizovanou, zločineckou alebo teroristickou skupinou, alebo ak sa na čine podieľalo viac osôb a aspoň u jedného z nich nebolo stíhanie právoplatne skončené, alebo by mohlo dôjsť k mareniu trestného konania.
Ak rekodifikovaný Trestný poriadok podpíše prezident SR Ivan Gašparovič, nadobudne účinnosť 1. januára 2006.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.