Josého Manuela Barrosa podala skupina takmer 80 prevažne euroskeptických poslancov.
Asi hodinová debata sa uskutoční dnes od 15.00 h. Slovo najskôr dostane iniciátor návrhu britský europoslanec Nigel Farage, potom vystúpi Barroso, ktorého v pléne podporí celá komisia. Ostatní komisári však nebudú hovoriť. Návrh podalo pôvodne 77 poslancov, najmä z radov euroskeptikov a nezávislých. Neskôr niektorí poslanci podpisy stiahli, iní pridali a nebolo celkom jasné, či bude splnená podmienka najmenej 74 podpisov. Právna služba EP nakoniec rozhodla, že do úvahy sa bude brať pôvodný počet podpisov a debata sa teda dnes uskutoční.
Šéf komisie Barroso je pripravený zúčastniť sa na nej a vysvetliť svoju vlaňajšiu dovolenku na jachte lodného magnáta Spirosa Latsisa, ktorý je jeho dlhoročným priateľom. Barroso od začiatku aféry tvrdí, že nejde o žiadny konflikt záujmov a že treba rozlišovať súkromný a pracovný život politikov. Rozhodnutie o štátnej pomoci v prospech Latsisovej firmy, ktoré prijal Brusel po Barrosovej dovolenke, urobila podľa neho ešte predchádzajúca komisia. Barroso bol síce v čase dovolenky už nominovaným na post predsedu EK, ale úradu sa ujal až po odchode Romana Prodiho vlani koncom novembra.
Za Barrosom stoja štyri najsilnejšie politické frakcie EP ľudovci, socialisti, liberáli a zelení, ktorí majú spolu takmer 600 zo 732 hlasov. Návrh na vyslovenie nedôvery tak nemá žiadnu šancu na úspech. Jeho predkladatelia sú si toho vedomí, avšak návrh pokladajú za jedinú možnosť, ako Barrosa prinútiť, aby im v pléne vysvetlil svoju dovolenku. Vyjadrili tiež ochotu stiahnuť návrh na nedôveru, ak bude Barrosovo vysvetlenie dostatočné a pokiaľ prisľúbi prísnejšie pravidlá pre prijímanie hodnotných darov členmi EK. Návrh na vyslovenie nedôvery predložila skupina poslancov na čele s euroskeptickou skupinou Nezávislosť a demokracia na predchádzajúcom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu a podpísali ho aj dvaja nezávislí europoslanci zo Slovenska Sergej Kozlík a Peter Baco (obaja ĽS-HZDS).
Hlasovanie o nedôvere sa bude konať až na ďalšom, júnovom plenárnom zasadnutí, opäť v Štrasburgu. Medzi rozpravou o vyslovení nedôvery a hlasovaním totiž podľa článku 100 Rokovacieho poriadku EP musí uplynúť minimálne 48 hodín, a keďže bruselské zasadnutie trvá iba dva dni a rozprava prebehne v stredu popoludní, je júnové zasadnutie najbližším možným termínom.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.