Reklama Tatra banky na garantovanú investíciu podľa Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu odporuje Etickému kódexu. V reklame Garantovaná investícia sa neuvádza, že 24-percentný zisk, ktorý Tatra banka garantuje počas celého trvania vkladu, treba vydeliť štyrmi rokmi. Zároveň v reklame chýba informácia, že každý musí zaplatiť vstupný poplatok 3 percentá z vkladov, ktorý nie je garantovaný. Z reklamy sa takisto nikto nedozvie, že garantovaná investícia zaručuje výnos 0,1 percenta ročne. Sťažovatelia na základe skúseností spochybnili reálnosť 24-percentného výnosu. Štruktúra fondov, ktoré Tatra banka ponúka za posledné štyri roky, totiž mohla priniesť zisk 2 až 2,5 percenta ročne.
Chybou reklamy OTP Banky na Neuveriteľné úvery je, že spotrebiteľ sa dozvie, že ide o spotrebiteľskú lotériu, až v pobočke banky.
Podľa Rady pre reklamu v rozpore s etickými zásadami reklamnej praxe platnými na Slovensku je aj reklamný spot s názvom Dva doklady na úvery spoločnosti Home Credit. V reklame sa uvádza, že "stačia dva doklady, ktoré máte vo vrecku, a tovar do 20-tisíc korún môže byť hneď váš". Rada vychádzala z podnetu sťažovateľky, ktorá nedostala úver na televízor za 16-tisíc korún. Dôvodom bolo to, že ona je na materskej dovolenke a jej manžel je živnostník.
Proti etickým pravidlám je podľa Arbitrážnej komisie aj reklama Slovak Telecomu. Na reklamnom pútači na službu DSL sa totiž uvádza cena 99 korún, ide však o sumu bez DPH, čo sa zákazník z reklamy nedozvie. Takisto sa nedozvie, že je si treba zriadiť aj pevnú linku od Slovak Telecomu. Etickým zásadám reklamy tak isto protirečí aj reklamný článok Slovak Telecomu Digitalizácia siete, ktorý sa objavil na niektorých internetových stránkach. Nepravdivo sa v ňom uvádza, že všetky funkcionality poskytované prostredníctvom digitálnej siete sú dostupné každému zákazníkovi. V súčasnosti si totiž nemôže každý k svojej pevnej linke dať zriadiť doplnkové služby.
(sita, r)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.