plánuje zvýšiť investíciu do závodu pri Žiline o zhruba 135 miliónov eur, v prepočte asi 5,27 miliardy korún.
"V zmluve sme sa zaviazali, že ak automobilka zvýši investíciu, my zvýšime štátnu pomoc tak, aby dosahovala výšku 15 percent," povedal Maroš Havran, hovorca ministerstva hospodárstva.
Európska únia schválila, že Slovensko môže Kia poskytnúť štátnu pomoc vo výška 8,8 miliardy korún. Pôvodná deklarovaná výška investície bola 700 miliónov eur, aj keď v zmluve je napísané, že minimálna investícia bude vo výške 550 miliónov eur.
"Ak Kia bude trvať na tom, aby sme štátnu pomoc zvýšili, budeme musieť o schválenie požiadať Brusel," povedal Havran. Podľa neho bude tomu ešte predchádzať rokovanie vlády, ktorá musí dodatočnú štátnu pomoc vo forme investičných stimulov schváliť. Pre slovenský rozpočet zvýšenie investície Kia znamená, že musí nájsť ďalších 790 miliónov korún.
Peter Papánek, hovorca ministerstva financií, povedal, že oficiálne ešte jeho rezort ani vládu nikto o zvýšení investície neinformoval, preto je ťažké odpovedať, kde sa nájdu ďalšie peniaze na investičné stimuly pre Kia.
Ministerstvo financií si však podľa neho myslí, že Slovensko "potrebuje prísnejšie a jasné pravidlá, než je dnešná prax prideľovania investičných stimulov". Dnešná situácia "bez pravidiel" podľa neho nevyhovuje jeho rezortu ani agentúre zodpovednej za zahraničné investície SARIO. Schválenie pravidiel je podľa ministerstva financií potrebné kvôli "transparentnosti voči potenciálnym investorom, transparentnosti na ministerstve hospodárstva a jasnej vyjednávacej pozícii pre SARIO".
Havran povedal, že na príprave pravidiel sa pracuje nielen na ministerstve hospodárstva, ale rokuje sa o nich aj vo vládnej koalícii. Nepísané pravidlá podľa neho, napríklad, hovoria, že šanca získať investičné stimuly pre oblasť Bratislavy, Žiliny či Trenčína je minimálna, oveľa väčšia je pre investorov na juhu a východe Slovenska.
(rk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.