porušovaní ľudských práv vo svete a na Slovensku špeciálne Rómov zaiste nie je písmo sväté, ale ako celospoločenský námet na diskusiu asi stokrát akútnejšie ako - "kríza STV". Málo platné - na Slovensku sa rozprávame len o kravine.
Majitelia známych tvárí spísali ďalšiu petíciu, tentoraz za "bojkot STV". A tak sa zabávame na novej pošte - pre Rybníčka. Na hlúpostiach a zaguľatení štvorca, keďže kauza tzv. verejnoprávnej televízie nemá v trojrozmernom priestore nijaké riešenie. Signatári výzvy "verejnosť za verejnoprávnosť" (hahaha) kritizujú STV za komerčné smerovanie, zanedbávanie pôvodnej tvorby a pod. Neplní vraj svoju zákonnú funkciu a Rada je nekompetentná resp. nezvláda svoju úlohu, tvrdia Milan Markovič, Andy Hryc a iní priatelia v éteri.
Rybníčkov dvorný papagáj, Zahradník, oponuje vkusom väčšinového diváka a výpismi z peoplemetrov. Čím iným môže? A nie celkom k meritu veci, ale k meritu etiky pripomína, že lídrami akcie sú ľudia, ktorí boli či sú s STV v "pracovnoprávnom konflikte". A to je prvý fakt, ktorý sa dá v tejto debate aj podpísať. Hoci petíciu proti Markovičovi, Hrycovi, Dočolomanskému, Slovákovi (zároveň člen R STV!) organizovať hneď netreba. Nemusíme sa ani stotožniť s dôvodmi, pre ktoré prišli o zmluvy a honoráre. Ani sa neodporúča. Ale vieryhodnosti kampane proti STV by výrazne prospelo, keby ju ťahali ľudia, ktorí sa nedajú podozrievať z túžby po odplate. Optikou profesnej etiky je najčudnejšie, ak sa do kritiky STV zapájajú ľudia s angažmán v Markíze.
O čom je celý tento pamflet? O ničom. O STV je zásadné povedať toto: Neexistuje a nebude existovať taký okamih v histórii, aby s televíziou, ktorej konkuruje 150 iných vysielačiek v kábloch či cez paraboly, a ktorá žije z nejakých dvoch miliárd ročne, nebol niekto nespokojný. Buď diváci, či intelektuáli, tvorcovia alebo politici. Najskôr všetci dokopy. Kríza STV je permanentný stav a bude dovtedy, kým sa oba kanály nesprivatizujú. Rybníčkov projekt je skutočne nezmyselný - z vecných i principiálnych dôvodov. Markíze a spol. a ani iným druhom masovej zábavy nebude STV nikdy schopná konkurovať ani z peňazí, ktoré má dnes k dispozícii, ani z dvoj- či trojnásobku. Jednoducho preto, lebo odkedy je svet svetom a trh trhom, komerčnú konfekciu vyrobia vždy lepšie súkromníci. Práve preto platí, že štát má robiť iba to, čo privátny sektor nesmie, nevie alebo nechce. Zábava to určite nie je a "Jednotka" preto nikdy nezarobí na "Dvojku". Zároveň a bohužiaľ ale "Jednotka" ohlupuje ľudí rýchlejšie a vo vyššej miere, ako "Dvojka" kultivuje. To ukazujú peoplemetre. STV teda nielenže neplní svoje poslanie, ale priamo funguje proti nemu.
To všetko nemusí prekážať, ak si na seba zarobí; STV ale nezarobí a deformuje trh, keďže Pošty pre teba, Svadby snov a iné gýče najvyššej kategórie produkuje z povinného odvodu 100 Sk mesačne. Nič proti tejto zábave. Autor nesúdi nikoho, kto to pozerá. Len nerozumie, prečo má na klasickú komerciu prispievať sumou 100 Sk mesačne, ak rovnaká ponuka na iných kanáloch beží zadarmo. (Áno, zadarmo, tovar zdražený o cenu inzercie si nikto kupovať nemusí - je to slobodná voľba na rozdiel od koncesií.)
Majú teda petičiari proti STV pravdu? Veľmi málo. V situácii, keď inštitúcia jestvovať proste musí (lebo sa nedá zrušiť), vyhráva princíp majority. Program za Rybníčka je údajne sledovanejší než za ktoréhokoľvek iného riaditeľa. Guľatý štvorec verejnej služby to síce nerieši, ale - aspoň tak. Keď už ľudia platiť musia, nech aspoň čím väčšia časť z nich to pozerá. Ešte vždy je lepšie sponzorovať gýč a hlúposti, ako vyštvorčekované hlavy v spravodajstve... Pretože, aj na také veci si spomíname. Na strane druhej, obhajoba STV metódou porovnávania (teda napr., že je lepšia ako za Kubiša či Materáka, resp. radšej SuperStar ako Mojsejovci), je absurdná. Najvyšší princíp totiž zostáva ten, že neexistuje legitímny dôvod oberať ľudí o 1200 Sk ročne za služby, ktoré vo vyššej kvalite a nekonečne pestrejšej skladbe ponúkajú iné televízie. A okrem nich internet, kníhkupectvá a celý rozpínajúci sa priestor globálnej komunikácie.
Teória ale nepomôže. Cirkus okolo STV je predovšetkým politický boj. Vyzerá to na akýsi ďalší front vojny ANO-KDH. V pozadí sa už črtajú kontúry zložitej hry o obnovenie licencie Markízy, v ktorej môže byť tvrdou menou aj hlava resp. prežitie Rybníčka. To, čo vidíme, vrátane hemženia v parlamente, sú akési prvé výstrely a oťukávanie síl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.