Európskeho dňa melanómu. Nik na vyšetrenie nepotrebuje lístok od obvodného lekára, ani nezaplatí povinných 20 korún. Zoznam lekárov sa nachádza na stránke Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti (SDS) www.sds
Tmavé pigmentové znamienka treba podľa lekára Vladimíra Hegyiho vyberať chirurgicky, nie laserom. Ten by ich spálil a nedali by sa poslať na histologické vyšetrenie. "Rakovina kože tvorí jednu pätinu všetkých ochorení, pričom malígny melanóm patrí k tým najzákernejším," hovorí štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Alexandra Novotná. Na Slovensku stále stúpa počet ochorení na najzhubnejší kožný nádor - melanóm. Kým v roku 1994 zaznamenali 318 ochorení, v roku 2001 až 448. Melanóm sa vyskytuje u všetkých vekových kategórii, u detí je zriedkavý, ale aj s nimi treba chodiť na prehliadku.
Pred rokom sa na Slovensku počas Európskeho dňa melanómu u 121 dermatológov nechalo vyšetriť 5 013 pacientov, väčšina z nich bola od 20 do 29 rokov, 70 percent žien. Väčšina ľudí prišla včas, osem ľudí sa podarilo doslova zachrániť.
Počet ochorení na rakovinu kože sa zvyšuje kvôli zmenám v spôsobe života ľudí vonku, zmenám v spôsobe obliekania i cestovaniu do tropických oblastí. Podľa Hegyiho zo SDS medzi dôvody patrí i opaľovanie sa v soláriu, pretože u jeho návštevníkov zaznamenali 2,5-krát vyšší výskyt karcinómov.
Lekári stále zdôrazňujú, že sa treba vyhnúť silnému slnku medzi 11. a 15. hodinou, deťom opaľovanie neodporúčajú vôbec. "Až 80 percent celoživotnej dávky UV žiarenia dostane človek pred 18. Rokom života," povedal Hegyi. Väčšie riziko vzniku kožného nádoru je u ľudí so svetlejšou pokožkou, typmi I a II, ľudí s množstvom materských znamienok a tých, čo sa aspoň raz silne spálili na slnku. Na vznik kožného nádoru však vplývajú aj rodinné dispozície.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.