ratifikácie európskej ústavy. Vyhlásila to včera Európska komisia po tom, ako odmietnutie ústavy vo francúzskom referende viedlo niektorých diplomatov k úvahám, že začiatok rokovaní s Tureckom naplánovaný na 3. októbra bude potrebné odložiť.
„Proces ratifikácie a proces rozšírenia sú dve nezávislé procedúry. Európska rada už prijala rozhodnutia týkajúce sa budúceho rozširovania, vrátane Chorvátska a Turecka," vyhlásila na brífingu hovorkyňa EK Francoise Le Bailová.
Hoci komisia ubezpečuje, že ratifikácia ústavy s rozširovaním EÚ nesúvisí, prijímanie nových členov sa neprijatím ústavy skomplikuje. Momentálne platná Zmluva z Nice, podľa ktorej bude únia bez ústavy fungovať aj v budúcnosti, počíta totiž len s 27 členmi, teda súčasnou dvadsaťpäťkou a Bulharskom a Rumunskom. Pre každú ďalšiu novú krajinu bude treba prerozdeliť hlasy pre jednotlivé krajiny v Rade EÚ, na ktorých je postavený zložitý rozhodovací proces. Ak by platila ústava, rozhodovalo sa by dvojitou väčšinou štátov a obyvateľov, ktorá sa dá uplatniť na ľubovoľný počet krajín.
* * *
Brusel (TASR) - Európska únia si nemôže dovoliť ochromenie po tom, ako Francúzi odmietli v referende európsku ústavu. Naopak, EÚ musí ostať a ostane zohrávať dôležitú úlohu na svetovej scéne. Vyhlásil to včera vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana, ktorý by sa v prípade vstupu ústavy do platnosti stal európskym ministrom zahraničia.
Solana ľutuje negatívny výsledok francúzskeho referenda, „život však ide ďalej. EÚ bola hráčom na svetovej scéne ešte pred tým, ako sme začali diskutovať o ústave. A ostane ním aj naďalej," doplnil Solana.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.