Na konci to bolo horšie, ako sa v skutočnosti očakávalo
Ratifikačný proces musí pokračovať aj v ostatných členských štátoch únie - také je krédo z Bruselu. No stále viacej predstaviteľov EÚ v Bruseli pokladá ústavu v súčasnej forme už za pochovanú. Pokiaľ Francúzi v nedeľu skutočne "skonštruovali" jeden príklad, tak hrozí že svoje "non" a porážku utrpí ústava opätovne možno od Holanďanov, Britov, Čechov, Dánov a možno od Poliakov. Aj tu čakajú euroskeptici na svoju príležitosť.
V Británii sa už po nedeli hlasnejšie špekuluje o tom, či premiér z pohľadu na euroskeptické názory svojich krajanov napokon nezruší plánované referendum. "Môžem len dúfať, že pán Blair má dostatok odvahy a sily čeliť náladám a hlasom, o ktorých istotne počúva z ministerstva financií a zahraničných vecí," varuje liberálny poslanec Európskeho parlamentu Andrew Duff.
Žiadna ústava, to znamená jedno, že únia musí fungovať naďalej podľa nepopulárnej zmluvy z Nizze, ktorá bola kritizovaná zo všetkých strán, ako v súčasnosti nedostačujúci dokument. Bez ústavy môžu byť naďalej jednou členskou krajinou ľahko blokované rozhodnutia Rady ministrov EÚ. Pre Rumunsko a Bulharsko sú pri ich integračnom procese, ako ďalších vstupujúcich krajín pravidlá hry v súčasnosti zatiaľ jasné. Bez zmeny zmlúv a ústavy však nebude únia pravdepodobne v situácii prijať Turecko, či západné štáty Balkánu.
"Je to porážka Francúzska a zároveň porážka Európy," domnieva sa francúzska ministerka obrany Michele Alliot-Marie, ktorá sa pokladá za jednu z možných nástupkýň neúspešným referendom silne otraseného a neobľúbeného premiéra Jean-Pierra Raffarina. "Nie" ústave EÚ nie je jedinou porážkou, ktorú utrpel európsky projekt v posledných rokoch. Môže však byť porážkou s najvážnejšími dôsledkami. V skutočnosti EÚ od nedele smeruje do jednej vážnej krízy.
* * *
Paríž (TASR) - Francúzsky prezident Jacques Chirac dnes oznámi rozhodnutia týkajúce sa zmien vo vládnom kabinete a vystúpi s televíznym prejavom k národu, oznámila včera tlačová služba Elyzejského paláca. Chirac sa prihovorí k obyvateľom dnes večer, teda dva dni po tom, ako francúzski voliči odmietli v nedeľňajšom referende ústavnú zmluvu o Európskej únii. Poradca francúzskeho predsedu vlády Jeana-Pierra Raffarina popoludní vyhlásil, že premiér sa ešte včera večer chcel stretnúť s prezidentom Chiracom a odovzdať demisiu do jeho rúk.
* * *
Paríž (TASR) - Francúzsky prezident Jacques Chirac informoval svojich európskych partnerov, že jeho krajina bude ďalej pracovať na európskej integrácii po tom, ako francúzski voliči odmietli v referende ústavnú zmluvu o Európskej únii. Uviedol to včera Chiracov hovorca. Francúzsky prezident rozprával o výsledku referenda s niekoľkými partnermi v rámci EÚ. "Signalizoval, že z jeho pohľadu musí ratifikačný proces pokračovať v ďalších európskych krajinách," uviedol hovorca.
Európska komisia nechcela včera špekulovať, ako únia vzniknutú situáciu vyrieši. Viac svetla do tejto krízy by mali vniesť lídri EÚ na summite, ktorý sa v Bruseli koná 16.-17. júna. Pôvodne sa na ňom mal dohodnúť nový finančný výhľad únie na roky 2007-13, teraz však zrejme bude kľúčovou témou budúcnosť euroústavy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.