odpracovaní 1500 hodín praxe a navyše sa prechádza z päťročného študijného plánu na štvorročný. Mnohí študenti a to hlavne z radov tretiakov protestovali proti tomuto rozhodnutiu, rodičia spisovali petície a samotní profesori nevedeli čo sa vlastne deje. Všetok tento rozruch bol zbytočný. Podľa aktuálne platnej legislatívy má absolvent hotelovej akadémie jasné právo vykonať dobrovoľnú záverečnú skúšku, a tak získať výučný list v obore kuchár-čašník, kuchárka-servírka.
"Charakteristika profilu absolventa študijného odboru 6323 6 hotelová akadémia obsahuje pre žiaka hotelovej akadémie, počas štúdia, po absolvovaní troch ročníkov, určeného obsahu 1500 hodín praxe a výcviku v praktických činnostiach zameraných na získanie zručností v príslušnom odbore, možnosť vykonať dobrovoľnú záverečnú skúšku a získať výučný list v odbore kuchár čašník"
To znamená, že všetko ostáva po starom no zmeny sa v budúcnosti nevylučujú. "Všetci, ktorí chcú získať výučný list, volia si štúdium na niektorom zo stredných odborných učilíšť, ktoré pripravujú na výkon robotníckych povolaní a na výkon niektorých náročných robotníckych povolaní a niektorých technicko-hospodárskych činností prevádzkového charakteru, kde je možnosť po ďalšom dvojročnom štúdiu vykonať maturitnú skúšku," hovorí Ing. Jozef Krištan z Krajského školského úradu v Košiciach a zároveň dodáva: "Neverím, že študenti, ktorí prichádzajú na hotelové akadémie tam idú s cieľom vykonania záverečnej skúšky. Stredné odborné školy ako aj hotelové akadémie sú orientované predovšetkým na výkon odborných činností a na prípravu pre štúdium na vysokej škole. Výučný list môže získať každý záujemca, ktorý úspešne ukončil minimálne základnú školu a je prijatý na štúdium v SOU."
No čo na to samotní študenti? Na otázku, či by sa prihlásili na tento typ školy aj keby vedeli, že žiaden výučný list nedostanú odpovedala väčšina študentov negatívne. "Podľa mňa mi výučný list v zahraničí otvorí viacero dverí než len maturita. Ak by som však vedela, že záverečné skúšky nebudú, priklonila by som sa k inému typu školy," hovorí prváčka Hotelovej akadémie v Košiciach. Profesori sa k tejto problematike vyjadrujú skôr zdržanlivejšie, avšak aj oni sú toho názoru, že výučný list je vecou stredných odborných učilíšť a nie stredných odborných škôl, akou je aj hotelová akadémia no na druhej strane dodávajú, že každý "papier" sa v živote mladého študenta cení.
Autor: Michaela Koritková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.