jeho obchodný partner v spoločnosti Jukos Platon Lebedev.
Moskovský súd uznal Chodorkovského vinným v šiestich zo siedmich bodov žaloby. Vynesením verdiktov vyvrcholil 11 mesiacov trvajúci proces, ktorý podľa všeobecne panujúceho názoru zosnoval Kremeľ s cieľom eliminovať Chodorkovského ako politického rivala.
Miliardár Chodorkovskij (41) - svojho času považovaný za najbohatšieho Rusa a zakladateľ Jukosu - a Lebedev čelili siedmim bodom žaloby, vrátane podvodu, krádeže a daňového úniku. Tretí spoluobžalovaný Andrej Krajnov dostal podmienečný trest 5,5 roka väzenia.
Sudcovia od začiatku čítania zhrnutia prípadu, ktoré trvalo 12 dní, dávali jasne najavo, že obžalovaní budú uznaní za vinných. Vynesený trest je o rok kratší ako prokuratúrou žiadané maximum desať rokov väzenia.
Chodorkovskij, zadržaný v októbri 2003, vo väzení strávil už 583 dní, čo znamená, že odpykať si musí zvyšného asi 7,5 roka. Vynesený trest znamená, že Chodorkovskij zostane za mrežami ešte dlho po prezidentských voľbách v roku 2008 a možno aj počas volieb v roku 2012.
Očakáva sa, že Chodorkovského právnici sa proti rozhodnutiu súdu odvolajú do desiatich dní určených ruskými zákonmi. Chodorkovskij je jedným z tzv. oligarchov, ktorí v 90. rokoch veľmi zbohatli počas postsovietskej privatizácie štátneho priemyslu. Medzi obyčajnými Rusmi sú takíto magnáti nepopulárni a demonštrácie proti Chodorkovskému boli pred budovou súdu každodennou realitou počas čítania verdiktu.
Zhromaždenia ale usporiadali aj jeho stúpenci, podľa ktorých bol proces pomstou Kremľa za to, že magnát financoval opozičné strany. Tento tábor tvrdí, že proces vyvolal vážne pochybnosti o vláde zákona v Rusku. Tieto obavy zastrašili aj mnohých zahraničných investorov.
Liberálny poslanec Vladimir Ryžkov v pondelok naznačil, že Chodorkovského tím uvažuje o podaní podnetu na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), "ktorý prijme rozhodnutie na základe zdravého rozumu a zákona".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.