začala trestné stíhanie vo veci trestných činov pytliactva a porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Páchateľovi hrozí až päť rokov väzenia.
Koordinátor pre boj proti vtáčej kriminalite Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS) Marek Brinzík odhaduje, že celkový počet mŕtvych vtákov sa vyšplhá na viac ako 300. "Telá havranov rozkladajúce sa na zemi, visiace na konároch a hniezdach, ale aj živé jedince s ťažkými zraneniami sú svedectvom neľútostného masakru," uviedol. S vysokou pravdepodobnosťou sa ďalšie desiatky uhynutých mláďat nachádzajú priamo v hniezdach, iné uhynú na následky strelných zranení v najbližších dňoch a týždňoch.
Políciu o náleze informoval Obvodný úrad životného prostredia v Galante. "Na základe podrobnej obhliadky miesta činu môžeme konštatovať, že havrany boli pravdepodobne usmrcované vo viacerých termínoch, čomu nasvedčuje rôzny vek mláďat, ako aj rozdielne štádium rozkladu kadáverov," uviedol Mário Kern z Prezídia Policajného zboru. Vzhľadom na zavrhnutiahodný spôsob spáchania tohto činu a celkovú škodu vo výške 1 200 000 korún hrozí páchateľovi trest až päť rokov väzenia.
"Hoci nelegálna streľba na havrany, ktoré sú ešte i dnes nesprávne považované za takzvanú škodnú zver, nie je ničím výnimočným, s prípadom takéhoto rozsahu sme sa dosiaľ nestretli. Ide o dosiaľ najväčší masaker vtáctva s použitím strelnej zbrane," povedal Brinzík.
Okres Galanta patrí medzi oblasti s najväčším počtom odhalených prípadov vtáčej kriminality na Slovensku a prenasledovanie vtáctva so zbraňou v ruke je tu hlboko zakoreneným problémom. Najčastejšie boli zistené prípady nelegálnych odstrelov myšiakov a jastrabov lesných, ale aj ďalších druhov dravcov, sov a vodného vtáctva. Neraz pritom išlo o kriticky ohrozené druhy, dodal Brinzík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.