07.30 h. Prvé výsledky mali byť známe krátko po ich zatvorení o 21.00 h a definitívne o polnoci. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky sa počet odporcov ústavy pohyboval v rozpätí od 55 do 60 percent. Po tom, ako euroústavu v nedeľu odmietli Francúzi, sa očakáva, že účasť sa bude pohybovať okolo 50 percent, čo je o 10 percent menej, než naznačovali prieskumy pred týždňom.
Centristicko-pravicová vláda, tvorená tromi stranami, a opoziční sociálni demokrati vyzvali voličov, aby ústavu podporili, zatiaľ čo socialisti sa pridali k populistom odmietajúcim ústavu. Hoci je referendum nezáväzné, hlavné politické strany vyhlásili, že nebudú ignorovať jeho výsledok, ak sa na ňom zúčastní viac ako 30 percent voličov. Druhé odmietnutie ústavy by uštedrilo ťažký úder európskym lídrom. Hoci bola podpora EÚ zo strany Holanďanov tradične vysoká, narastajúce politické a sociálne problémy, ako aj otázka imigrantov prispeli v posledných rokoch k jej poklesu.
* * *
Amsterdam (TASR) - Holandský premiér Jan Peter Balkenende (na snímke) prišiel včera do volebnej miestnosti vo svojom volebnom okrsku v Capelle aan den Ijssel neďaleko Rotterdamu, aby vhodil do urny lístok s označením "áno" a vyjadril tak v referende podporu ústave Európskej únie. V utorok večer ešte naposledy vyzval holandských voličov na prijatie euroústavy.
Deväť krajín ústavu doteraz ratifikovalo buď v parlamente alebo v referende. Francúzi sa ako prví vyslovili proti nej a podľa niektorých analytikov francúzske nie povzbudí Holanďanov, ktorí sa chceli vyhnúť tomu, aby boli jedinou krajinou odmietajúcou tento dokument. Stúpenci euroústavy sa snažili presvedčiť voličov tvrdením, že jej prijatie zjednotí proces rozhodovania v EÚ a vytvorením funkcie spoločného ministra zahraničných vecí dá Európe väčšiu vážnosť v medzinárodných otázkach. Odporcovia však varovali, že o 16-miliónovom Holandsku sa bude v prípade prijatia dokumentu rozhodovať v Bruseli a budú ho ovládať Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia. To by znamenalo koniec liberálnej holandskej politiky, ktorej súčasťou je tolerovanie marihuany, prostitúcie a eutanázie.
Vyslovením nie euroústave chceli holandskí voliči dať najavo aj svoj nesúhlas s vládou a zvyšovaním cien po zavedení spoločnej európskej meny, ako aj obavy z prijatia Turecka do EÚ. Výsledky holandského referenda nebudú mať taký dramatický dopad ako vo Francúzsku, kde následne odstúpil premiér Jean-Pierre Raffarin. Šéf holandského kabinetu už avizoval, že takýto krok v prípade odmietnutia ústavy voličmi neplánuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.