skončený. Ako povedal novinárom v Bruseli, nepovažuje za politicky zodpovedné pokračovať v ratifikácii, keď dve zakladajúce krajiny EÚ odmietli text ústavy. „
Na prijatie ústavnej zmluvy je potrebný súhlas všetkých 25 členských štátov. Keďže tak už dve z krajín neurobili, ratifikačný proces týmto skončil," povedal Hrušovský, ktorý bol v Bruseli na seminári o Kube. Podľa predsedu NR SR holandské referendum ukázalo, že „Európu je treba vrátiť občanom a oslabiť vplyv jednotlivcov, politikov na vážne rozhodnutia, ktoré sú historické a môžu ovplyvniť aj ovplyvnia budúci vývoj v celej EÚ". „Holanďania len potvrdili, čo som už dávno tvrdil, že text ústavy je veľmi komplikovaný, že bol predložený nie vo vhodnom čase a proces ratifikácie považujem v tejto chvíli za skončený. Nepovažujem za politicky zodpovedné, aby sme v čase, keď dve zakladajúce krajiny odmietli ratifikovať text ústavnej zmluvy, v ratifikácii v ostatných členských krajinách pokračovali," vyhlásil líder KDH, ktoré bolo aj pri ratifikácii na Slovensku proti ústave.
Podľa Hrušovského je teraz predčasné hovoriť o ďalšom vývoji v EÚ, treba sa zamerať na základné politiky a pokúsiť sa o dohodu o finančnom výhľade na roky 2007-13. Hrušovský si želá, aby sa podarila na júnovom summite, je však skôr pesimistom. Únia môže podľa predsedu slovenského parlamentu naďalej dobre fungovať na základe teraz platnej Zmluvy z Nice.
Kuba má predpoklady na úspech pri prechode k normálnym vzťahom a slobodnej ústavnosti. Uviedol včera Pavol Hrušovský v prejave na bruselskom seminári o vzťahoch EÚ s Kubou. Pripomenul, že demokratická zmena oslobodzuje všetkých, nie všetci však dokážu rovnako využiť nové možnosti a odolať neistote a úzkosti, ktoré prináša každá transformácia. "Noví ašpirujúci diktátori to vedia. Budú pripravení. Dôležité je, aby boli pripravení aj zástancovia slobody," upozornil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.