"sa cítime slobodní pri akomkoľvek rozhodovaní a prijímaní zákonov v NR SR". A ešte iné veci hovoril - vraj KDH neprekážajú ani predčasné voľby. Pred koaličnou radou sľubovali jeho silácke reči veľkú drámu.
Nevedno, čo sa vnútri odohralo. Hlavne, že výsledok je zábavný. Účastníci, kibici i agentúry sa zhodli, že padlo - ultimátum. Naozaj sa vydarilo: Ak ANO ešte raz poruší koaličnú dohodu, tak KDH vyzve Dzurindu, aby Ruska odvolal z vlády. Ak neposlúchne, odídu oni. Úchvatné. Tak vyzerá ultimátum, vzor KDH & koalícia 2005 - asi ako Schusterove (kniha).
Hrušovský a kolektív toho teda nevyriešili veľa. Existuje hrozba, ktorej sila a vážnosť je mušia, hoci asi vyzve Ruska k väčšej ostražitosti. Len nie je jasné, čo bránilo KDH vyhlásiť to isté "ultimátum" hneď v tej sekunde, keď ANO potopilo vysokoškolské poplatky. Asi ich toto dramatické a hrdinské gesto vtedy nenapadlo. Inak by predsa nebalamutili týždeň ľudí predčasnými voľbami, rekonštrukciami vlády a odvolávaním Ruska, čo sú všetko bubliny, ktoré vypúšťali. Otázka je vážna: Prečo v KDH robia z voličov bláznov? To vyzeráme naozaj až takí ťapnutí, že bez rétorického smogu a bububu sa kľaknúť nedá?
Rusko sa KDH - a nielen KDH - hneď aj vysmial, keď takzvané ultimátum označil za "nátlak, ktorý nebude mať vplyv na rozhodovanie ANO, ani názor na ministra Fronca". Má svoju pravdu - ak si niekto nechá skákať po chrbte a ešte nastaví druhé líce, prečo by sa on obmedzoval? Chcelo by to len psychiatricky vyšetriť, či u Ruska je to číra arogancia, alebo si skutočne neuvedomuje, že to, čo vystrája aj so svojou stranou, je bezprecedentné. Človek, ktorý porušil koaličnú zmluvu, čo je v svete politiky čosi medzi spreneverou a velezradou, hovorí, že - nátlak. Rozumiete tomu - ANO vníma ako nátlak proti sebe, keď niekto chce, aby dodržiavali vládne vyhlásenie, čiže robili to isté, čo všetci ostatní. To je u týchto kváziliberálov nátlak. Nikto predsa nemôže od ANO chcieť, aby dodržiavali koaličnú zmluvu... Neprekvapuje, zvykli sme si. Len je hrozné vedomie, že s takou morálkou tu niekto vládne a - horribile dictu - rozhoduje o cudzích peniazoch.
Vyhrážkami, že "Dzurinda si musí vybrať, buď my, alebo ANO", a pod., sa Hrušovský opäť znemožnil. Každý rozumie, že nedokáže odísť z koalície. Máme právo na slobodný výber interpretácie - drží ho zodpovednosť za vládu a štát, alebo proste chce zachovať stranu a straníkov pri moci z utilitárnych dôvodov. Alebo oboje. Každý si zvolí odpoveď podľa vlastného gusta a preferencií. Ale prečo napína tento predseda NR SR a KDH svaly, keď na každej koaličnej rade dopadne ako euroústava v Holandsku?
KDH by ako-tak zabodovalo, keby sa k jeho "ultimátu" pridali ďalšie dve strany. Fakt, že Hrušovský vopred avizoval systém "traja na jedného" a vyhlasoval, že sú tu "tri strany, ktoré sa vedia dohodnúť", a proti nim ANO, sa ukázal ako bluf. Dzurinda a Bugár sa verejne za KDH nepostavili, čo je síce ich hanba a bezzásadovosť, ale Hrušovského prehra. Je deprimujúce, že nemajú názor v situácii, keď bola vedome a úmyselne porušená koaličná zmluva, ktorú aj oni podpísali. No čo už - Slovenská republika.
Náznakom pozitívneho ale je, že do hry sa môže vrátiť zákon o študentských pôžičkách, o ktorom, mimochodom, sám Fronc vyhlásil, že už ho predkladať v tomto volebnom období nebude. Nie je celkom jasné, či ide iba o ústupok pre KDH na skrášlenie potupnej prehry, alebo seriózny patent, ktorý Dzurinda šikovne vymyslel. Pokiaľ vôbec niekto odišiel zo stredajšej koaličnej rady s novou nádejou, tak je to vysoké školstvo, ktoré môže chvíľu - kým sa nevyjadrí oficiálne ANO (!) - dúfať, že po čase sa priblíži štandardom 21. storočia. Aj keď premiérov návrh hovorí až o účinnosti od 1.septembra 2007, keby sa vec dotiahla, išlo by o splnenie ďalšej reformy.
Druhá príjemná správa z koaličnej rady je odklad absurdného zákona o archívoch a registratúrach. (A neskôr pravdepodobne jeho zrušenie.) Bola obava, že Palko v zúfalstve a zlosti bude just proti. Ešteže aspoň ten je pri zmysloch, hoci: Ako môže jeden údajne normálny minister dopustiť, aby zblblí úradníci tri roky robili na čistom nezmysle (vyhlášky, nariadenia) a brali za to plat?
Keby sa pôžičkový zákon podarilo ešte prijať, koalícia by azda neplytvala zvyšným časom celkom zbytočne. Pozerať sa na to ale nedá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.