dohode, umožňujúcej voľný pohyb osôb v rámci Európskej únie.
Ako informovali švajčiarske rozhlasové i televízne stanice, za pripojenie sa mohlo v plebiscite vysloviť asi 52 percent oprávnených občanov krajiny, ako to vyplýva z odhadu na základe prieskumu v 14 z 26 kantónov krajiny. Švajčiarsko nie je členom Európskej únie, no leží sťaby ostrov v schengenskom priestore. V referende sa rozhodovalo aj o pristúpení k tzv. Dublinskej azylovej dohode, predpokladajúcej jednotný postup pri udeľovaní azylu.
Schengenskú dohodu podpísalo Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Belgicko a Luxembursko 14. júna 1985 v luxemburskom mestečku Schengen. Postupne sa k skupine pripojili Taliansko, Španielsko, Portugalsko, Rakúsko, Švédsko, Fínsko a Grécko. Členmi dohody sú tiež Island a Nórsko. Dánsko je signatárom dohody, ponechalo si však možnosť rozhodnúť sa, či bude realizovať spoločné rozhodnutia. Veľká Británia a Írsko dohodu nepodpísali.
Medzi najdôležitejšie body schengenskej dohody patrí zrušenie kontrol na vnútorných hraniciach signatárskych krajín a zároveň sprísnenie kontrol na vonkajších hraniciach. Znamená to vytvorenie spoločného systému a jednotného spôsobu uskutočňovania kontrol na vonkajších hraniciach. Ďalším dôležitým bodom je spolupráca súdov a policajných orgánov, zaistenie medzinárodného sledovania činnosti kriminálnych skupín a jednotlivcov, zavedenie jednotnej podoby víz a spoločná azylová politika.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.