francúzskym, srbským, rumunským a slovenským veľvyslanectvom v Budapešti sympatizanti národných radikálnych organizácií Mládežnícke hnutie 64 žúp (HVIM) a Hnutie Jobbik Magyarországért.
Na protestnom podujatí pod heslom: "Zmyjeme potupu!" sa zúčastnilo pod masívnym policajným dohľadom vyše dvetisíc osôb s národnými a árpádovskými červeno-bielo pruhovanými vlajkami a s plagátmi s nápisom: Trianon - hanba Európy. Účastníci skandovali heslá: "Nie, nie, nikdy nie!" a "Preč s Trianonom".
Predseda HVIM László Toroczkai pred novinármi vyjadril radosť z toho, že sa na podujatí zúčastnili najmä mladí ľudia. "Podarilo sa nám dosiahnuť to, čo sme chceli, pripomenuli sme, že Trianon nemožno zabudnúť. Snažili sme sa pritom o to, aby sme nepopudzovali k nenávisti," dodal Toroczkai.
Výročie Trianonu si pripomenuli na viacerých miestach Maďarska, o 16.30 h, v čase oznámenia trianonského rozhodnutia, zvonili zvony kostolov.
Na mítingu na Námestí hrdinov sa stretlo aj niekoľko tisíc členov a sympatizantov mimoparlamentnej Strany maďarskej pravdy a života (MIÉP) Istvána Csurku. Ultranacionalisti sa snažili protestom vyjadriť fyzickú a duchovnú jednotu Maďarov, pričom požadovali odstúpenie maďarskej vlády, ktorá si podľa nich udržuje moc priebežným rozdeľovaním a ponižovaním maďarského národa. Csurkovci okrem iného skandovali heslo: "Gyurcsány - vrah národa".
Trianonskú mierovú zmluvu podpísali predstavitelia víťazných veľmocí prvej svetovej vojny a Maďarska 4. júna 1920 vo versaillskom paláci Trianon. Vtedajšie Maďarsko s rozlohou 283 000 kilometrov štvorcových prišlo o dve tretiny územia, z 18-miliónového obyvateľstva zostalo v rámci nových hraníc Maďarska 7,6 milióna ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.