(ANO) podarilo odstrániť. Podľa neho ide o daň koaličnému vládnutiu. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy premiér odmietol "špekulovať" o možnosti, že KDH naplní svoje hrozby a požiada ho o odvolanie lídra ANO Pavla Ruska z postu ministra hospodárstva. "Všetko závisí od toho, do akej miery dôjde k problému, alebo k porušeniu či už vládneho programu, alebo ohrozeniu niektorých našich záujmov," poznamenal. Postoj kresťanských demokratov vníma ako "jednostrannú deklaráciu", ktorá koalícii umožnila preklenúť toto nepríjemné obdobie.
Premiéra mrzí, že sa koalícia nedokázala dohodnúť na zmene volebného systému, ktorý by zredukoval počet strán v parlamente a prispel k väčšej stabilite budúcich vlád. "Potrebujeme smerovať k väčšinovému systému," myslí si premiér.
Dzurinda zopakoval, že považuje za nešťastné zo strany ANO, že sa postoj k ministrovi školstva Martinovi Froncovi rozhodla riešiť bojkotovaním zákona o študentských pôžičkách. Koalícia má však podľa neho ešte dostatok času, aby aj tento svoj programový záväzok dokázala splniť. V tejto súvislosti nevylúčil, že ak sa na tom koalícia dohodne, v zákone dôjde k zmenám, ktoré "pôjdu do hĺbky".
Premiér je za to, aby proces ratifikácie európskej ústavnej zmluvy pokračoval napriek jej odmietnutiu v referendách vo Francúzsku a Holandsku. Tieto krajiny by sa podľa neho mali pokúsiť o opätovné prijatie euroústavy ešte do konca tohto roka. Ak by ani opakovaný pokus neskončil úspechom, Európska únia zrejme bude musieť návrh zmluvy prepracovať, skonštatoval Dzurinda. Pripustil, že k odmietnutiu európskej ústavy prispelo aj rozšírenie únie o desať nových členov a obavy z ďalšieho rozširovania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.