o politike mládeže v Slovenskej republike prezentovali základné východiská mládežníckej politiky. Vyše 200 účastníkov z celého Slovenska diskutovalo nielen o obsahu správ, ale aj o zamestnanosti mladých, lokálnej práci s mládežou, minoritách a štátnej politike vo vzťahu k mládeži.
Aj keď sa celý deň diskutovalo o mladých a o tom, ako by sa mali presadiť vo všetkých štruktúrach, samotných mladých účastníkov sa dalo spočítať na prstoch dvoch rúk. Konferencia o mládeži - v štýle o nás, bez nás. Všimol si to aj minister školstva Martin Fronc, ktorý na úvod privítal všetkých "mladých, ktorým už vlasy šedivejú, avšak majú zapálené srdcia pre prácu s mladými". Podľa ministra mladá generácia ovplyvní dianie v celej spoločnosti a aj preto by nemala byť len poúčaná a kritizovaná. Správa expertov z Rady Europy je prvým dokumentom svojho druhu a predtým podobný dokument neexistoval. Táto správa bola vypracovaná na základe požiadavky vlády a má byť počiatočným impulzom k tvorbe politiky mládeže. "Dôležité je pochopiť mladých ľudí, podporovať ich a zapájať do diania v spoločnosti," zdôraznil Fronc.
Samotnú správu prezentovala Lubica Sobihardová z Iuventy, ktorá uviedla, že proces tvorby tejto správy trval dva roky a najnovšia verzia ešte stále nie je konečná. Obsahuje informácie o histórii, etapách a organizácii mládežníckej politiky, spoločenských podmienkach života mladých a takisto sa v nej píše o nástrojoch mládežníckej politiky na Slovensku. Podľa expertov z Direktoriátu pre mládež a šport Rady Európy je však 'Národná správa len dlhým prepisom výsledkov výskumov, neanalyzuje situáciu kritickým spôsobom'. Podľa spravodajcu Anthonyho Azzopardiho by mladí nemali len reagovať na vzniknuté situácie, ale ísť takisto do popredia a priamo ovplyvňovať dianie a táto správa "nie je začiatkom konca, skôr koncom začiatku."
V panelovej diskusii sa rozoberali témy spojené so zamestnanosťou mládeže, kde je najzložitejším problémom prechod zo školy do práce. Experti zdôraznili potrebu neformálneho vzdelávania, osobného rozvoja a odborného tréningu, ktoré sú pre pracovný trh veľmi dôležité. Mladí by mali mať takisto právo ovplyvňovať situáciu, a to hlavne na lokálnej úrovni. V prvom rade by mali mať mladí priestor, právo, príležitosť a podporu v tom, aby sa mohli vyjadrovať ku všetkým oblastiam spoločenského života. Za jeden z problémov je na Slovensku považovaná aj rómska otázka, ktorej sa v diskusii venoval najväčší priestor.
Väčšina dospelých sa zhodla na tom, že jednoducho slovenskú mládež nepozná. Aj keď existuje Akčný plán politiky mládeže na rok 2005, v ktorom je jedným z cieľov 'posilňovať záujem mládeže byť aktívnymi občanmi a aktívne participovať na demokratických procesoch', sú to všetko len všeobecné ustanovenia, o ktorých mladí ľudia ani len netušia. Opäť sa raz potvrdilo, že si starší podiskutovali o mladých a hlavne o tom, koľko peňazí im chýba na to, aby mládeži pomohli. Žiaľ z prázdnych slov a Národnej správy o politike mládeže si mladí vzťah k aktívnemu občianstvu budovať nezačnú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.