aby do parlamentu ešte raz predložili zákon o spoplatnení vysokoškolského štúdia s odkladom jeho účinnosti k 1. septembru 2007, teda rok po riadnych parlamentných voľbách.
Hovorkyňa ANO Magda Krasulová včera počas rokovania predsedníctva strany povedala, že odmietajú prax, aby sa prijímali zákony s účinnosťou až po voľbách. "Nejde len o to splniť si čiarku a hodiť zodpovednosť na tých, ktorí možno prídu po nás," povedala. Za reformu treba podľa nej niesť aj zodpovednosť a zložitý proces jej prijatím sa ešte len začína.
SDKÚ sa podľa hovorcu Martina Maťka k stanovisku ANO vyjadrí neskôr, lebo dohoda s koaličnými partnermi bola, že "o tomto návrhu budeme hovoriť na budúcej koaličnej rade".
Zákon odmietla ANO podporiť už v máji v parlamente, lebo ho predložil minister školstva Martin Fronc z KDH. Obe strany na seba vtedy tvrdo zaútočili a ostré slová padali aj v nedeľu večer medzi predsedami KDH a ANO Pavlom Hrušovským a Pavlom Ruskom.
Ocitli sa proti sebe v relácii V politike v televízii TA 3. Hrušovský Ruskovi vyčítal, že bude niesť politickú zodpovednosť za nesplnenie programu súčasnej vlády a možno aj za predčasné voľby.
Hrušovský potvrdil, že KDH požiada premiéra Dzurindu, aby navrhol odvolanie ministra hospodárstva Pavla Ruska, ak ANO nedá v parlamente dôveru ministrovi školstva Martinovi Froncovi. Inak KDH odíde z koalície. "Nedáme si donekonečna znevažovať našich dobrých ministrov," hovoril Hrušovský.
Rusko povedal, že ANO nepodľahne tlaku a svoj názor nezmení, lebo Fronc nie je dobrý minister. "Vy ste vykladači pravdy," hovoril Rusko. Spýtal sa, že ak je inštitút vyslovovania dôvery podľa KDH "právnou tupinou", prečo by sa ANO malo na takej "právnej tupine" zúčastniť.
Je však celkom možné, že k hlasovaniu o Froncovej dôvere na júnovej schôdzi parlamentu vôbec nepríde. Na to treba interpeláciu, tú však zatiaľ voči Froncovi podal iba poslanec Smeru Dušan Čaplovič, ktorý o hlasovanie o dôvere voči Froncovi asi nepožiada, lebo "ten systém sa mi nepáči". O inej interpelácii nevedia ani v parlamente.
Smer zatiaľ trvá na tom, že v parlamente požiada o odvolanie premiéra Mikuláša Dzurindu, hoci nemôže počítať s tým, že uspeje.
Na koalíciu by malo zhubnejšie následky skôr hlasovanie o dôvere Froncovi, ale Čaplovič aj napriek tomu, nemieni takto "arogantne postupovať a zneužívať situáciu". Dokonca ani neverí tomu, že by šéf KDH Hrušovský tak radikálne postupoval. Podľa neho kresťanskí demokrati nepôjdu do rizika, aby stratili pred voľbami rezort vnútra.
HZDS tiež nediskutovalo o tom, či bude opäť Fronca interpelovať a bude žiadať hlasovanie o jeho dôvere. "Je to vec rozhodnutia vedenia strany," podotkol podpredseda HZDS Milan Urbáni. Dodal, že výhrady HZDS k Froncovi aj ďalej pretrvávajú.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.