"nerozkekešila" sa, tak raz za rok-polrok si zjedná poriadok. A je po vtákoch. Také jednoduché to ale nevyzerá - v HZDS zostáva tak trochu chaos. To naznačil Prešov, hoci z obrazu automaticky nevyplýva, že Vladimír Mečiar zmätky nemá pod kontrolou.
Nebolo to tak dávno, čo okresné a krajské štruktúry raz za radom ešte pred mesiacom trúbili, že nastal čas na zmenu volebného lídra. A bolo hotovou vecou, že Vetešku, ktorého na jedničku kandidátnej listiny pre september 2006 delegoval snem v jeseni 2003, v Prešove nahradí - hádajte, kto asi. Dva dni ex post vychádza najavo (spravodajstvo Markízy), že Vetešku naozaj vymenili, ale akosi - polotajne. Schválené to bolo v uznesení, kde polovica delegátov ani netušila, o čom hlasuje. Je toto normálne v jednej parlamentnej strane? Predseda košickej filiálky HZDS Kolesár autorovi tohto textu ešte v nedeľu vysvetľoval, prečo bol ťah s Veteškom odložený na neskôr... Isté je, že hoci Vetešku stiahli, Mečiar sa volebným lídrom v Prešove nestal.
Snem zahladil i červenú kartu Ficovi, ktorú mu Mečiar udelil v STV, keď odkázal voličom Smeru, že "spolupráca bude možná až po tom, čo si vymenia predsedu". Redukcia počtu podpredsedov zo 6 na 2, čo je zrejme kľúčová udalosť snemu, sa aj verejne prezentuje ako nová koaličná stratégia HZDS; Veteška má fungovať ako predstaviteľ "prosmeráckeho" krídla, Urbáni je otočený k SDKÚ. Tým, že sám Mečiar túto skvelú dvojičku nominoval a snem ju odhlasoval, je formálne zabudnuté všetko, čo povedal ten istý Mečiar v zime a na jar. Vrátane toho, že "názor predsedu je názor strany". Niežeby to po Prešove už neplatilo. Názor predsedu sa ale prispôsobil náladám v strane, a nie nálady názoru predsedu. A to je moment hodný zápisu. Nedá sa teda asi povedať, že by si Mečiar zariadil stranu úplne tak, ako si predstavoval.
Nová koaličná stratégia nie je žiadna genialita. Optikou HZDS vyzerá rozumne, každý však vidí, že je to len hra. Rozdvojenie podpredsedov navodzuje kuriózne situácie, keď preferencie a zámery strany budú tlmočiť dvaja politicky odlišní štatutárni zástupcovia šéfa. To, čo povie Urbáni v pondelok, prekrúti Veteška v stredu. A vždy pôjde o stanovisko HZDS (Mečiara zoženiete raz za mesiac). Sranda je, že manévrom, ktorý mal uspokojiť obe krídla, chcú predísť situáciám, keď vysielali - napr. v súvislosti so zdravotníckymi zákonmi - úplne zmätočné signály. To sa ale nepodarí. Problém HZDS nie sú dve rôzne spojenecké stratégie, ale neexistencia vízie a programu. (Najlepší víkendový vtip nepovedal tentoraz Mečiar, ale Tibor Mikuš v STV: "Vládne strany nie sú vyprofilované v čase, hodnotách ani programe".) Preto ťažko hľadajú spoločnú reč.
V Prešove zrejme skončila stranícka kariéra Miroslava Maxona. Niekdajší minister financií i podpredseda HZDS asi neprežije verejnú kritiku spôsobu voľby funkcionárov, ktorú spustil hneď po akte. Vecne má Maxon úplnú pravdu; hlasovanie v balíku o celom najužšom vedení nie je demokratické ešte ani vtedy, ak snem predtým temer jednomyseľne tento postup schválil. Práve tento moment ukazuje, že vodcovský princíp v HZDS je stále realitou. Neexistuje okrem HZDS zrejme strana v Európe, ktorá by podpredsedov nevolila individuálne. Akonáhle to ale bolo odhlasované, Maxonova verejná kritika sa stala naozaj nepatričná. Je celkom možné, že išlo o zámer - nechce odísť z HZDS sám, ale chce sa nechať vylúčiť. K tomu mu pomôžu košickí delegáti (Džupa, Kolesár), ktorí žiadajú proti Maxonovi exemplárny proces. V Smere sa mu bude páčiť asi lepšie - uvidíme podľa poradia na kandidátke.
Aj keď protirečivé signály sú presne to, čo snem najväčšmi kritizoval, je veľmi sporné, či zmätky v koaličnej (dez)orientácii sú kanalizované. Kľúčovým faktorom, na ktorom sa môže nová rovnováha Veteška-Urbáni rýchlo zlomiť, je nevypočítateľnosť samotného Mečiara. Už po najbližšej TV diskusii, kde stratí nad sebou kontrolu, čo sa mu stáva pravidelne, môže byť všetko inak. A na Prešov si nikto nespomenie. Predseda je v HZDS mimo dosahu akýchkoľvek sankcií, keďže na preferenciách, ktoré nosí, sú všetci existenčne závislí.
Dá sa ale dôvodne pochybovať, či Mečiarov potenciál je ešte taký svieži, že prinesie tých 20 (či viac) percent, ktoré stanovili ako volebný cieľ. Tretie volebné obdobie mimo vlády bude ten zlom, ktorý už zrejme neprežije ani on. Hoci Veteška, keď mu najväčšmi horelo pod zadkom, povedal, že "pán Mečiar bude predsedom, kým bude žiť". Uvidíme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.