štyroch mužov, ktorí sa na nej podieľali. Trom hlavným aktérom zvýšil trest o jeden až tri roky a všetkých ich poslal do najťažšieho väzenia. "Ide o závažný a nebezpečný trestný čin nájomnej vraždy, ktorý treba prísne trestať," vyhlásil predseda senátu Štefan Michálik.
Ani jeden z odsúdených si rozsudok nevypočul, na pojednávaní ich zastupovali obhajcovia. Vďaka tomu neputovali do väzenia okamžite. Súd im doručí rozhodnutie, kedy majú ísť do väzenia. Ak si oznámenie neprevezmú alebo ho nebudú rešpektovať, mali by sa o to postarať policajti.
Konečný rozsudok súd vyniesol viac ako osem rokov od vraždy. Za ten čas páchatelia neustále pomocou obštrukcií bránili súdom rozhodnúť. Najvyšší trest - 15 rokov - dostal objednávateľ vraždy Milan Mesároš. O rok menej dostal vrah Kristián Ružič z Galanty, 13 rokov si odsedí jeho komplic Štefan Mészáros. Najnižší trest čaká Ľudovíta Takáča, ktorému súd vymeral päť rokov v prvej nápravnovýchovnej skupine.
Vo vyšetrovacej väzbe si už všetci odsúdení odsedeli tri roky, ktoré sa im zarátavajú do trestu. Takáč preto pôjde za mreže na štyri mesiace, potom môže požiadať o podmienečné prepustenie. Ako jedinému mu Najvyšší súd nesprísnil trest, ktorý dostal od prvostupňového súdu.
"Dostali to, čo si zaslúžili," povedala so slzami v očiach matka zavraždeného Anna Matulová. Ľutuje, že už teraz neplatia prísnejšie tresty, ktoré od januára prinesie nový Trestný zákon. "Pre nás život neexistuje, pretože sme stratili to najdrahšie, čo sme mali," dodala.
"My si myslíme, že možno došlo k právnemu pochybeniu," tvrdí advokát dvoch z odsúdených Peter Schmidl. Tvrdí, že dvaja zo štyroch odsúdených pred pojednávaním výslovne neodsúhlasili, aby sa pojednávalo bez ich prítomnosti. Očakáva, že jeho klienti poputujú do väzenia v najbližšom čase. "Pokiaľ je uložený trest viac ako dva roky nepodmienečne, tak by sa malo v podstate okamžite nastupovať do výkonu trestu."
Ako vraždili
Jozef Matula bol známy advokát, ktorý sa za SNS angažoval aj v politike. Na jeho usmrtení mal záujem jeho zamestnanec Milan Mesároš, ktorého podľa obžaloby Matula vydieral. V decembri 1996 preto viackrát požiadal komplica Štefana Mészárosa, aby našiel niekoho, kto by Matulu zavraždil.
O pomoc požiadal Ľudovíta Takáča. Ten 5. januára 1997 v posilňovni v Galante kontaktoval Kristiána Ružiča, ktorý odkázal, aby sa objednávatelia obrátili priamo na neho. Tak sa aj stalo. Podľa Takáča však spolu nehovorili o zabití, ale iba o zbití a postrašení obete. Pred súdom to neskôr potvrdil aj Ružič, ktorý pred vraždou dostal zálohu 40-tisíc korún. Požičali mu aj dva mobilné telefóny a auto. Spolu mal dostať 100-tisíc.
Spolu s Mészárosom viackrát obhliadal okolie Matulovho domu. Spolu tam prišli aj 10. februára, keď ho Ružič z bezprostrednej blízkosti zabil tromi ranami do hrude. Vrahovi sa nepodarilo utiecť. Blízko miesta činu ho zadržal náhodný svedok.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.