procesom vo všetkých krajinách únie vrátane tých, čo ústavu už odmietli. Agentúre SITA to povedal zdroj blízky luxemburskému premiérovi Jean
V upravenej európskej ústave by zostali všetky hlavné reformy, ktoré prinášal aj pôvodný návrh v prvej časti textu. Aj nový dokument by počítal s reformou európskych inštitúcií, zavedením funkcie európskeho prezidenta a ministra zahraničných vecí a nedotknutá by zostala aj charta ľudských práv, ktorá tvorí druhú časť návrhu.
Pozorovatelia tvrdia, že práve tretia časť euroústavy, ktorá obsahuje predchádzajúce zmluvy, bola najťažšie stráviteľným sústom pre francúzsku ľavicu, ktorej odpor rozhodol o krachu dokumentu vo francúzskom referende. Francúzska ľavica verí, že pôvodné zmluvy upevňujú liberálny model Európy, ktorý ľavičiari odmietajú. Za pravdu tomuto názoru dáva aj jeden z autorov ústavy a predseda Konventu, ktorý ju pripravoval, bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard d´Estaing. Tretia časť v európskej ústave podľa neho vôbec nemala byť. To by umožnilo vyhnúť sa pri ratifikačnom procese ekonomickým témam.
Projekt európskej ústavy už časť politických kruhov aj verejnosti považovala za mŕtvy potom, čo ho výrazne odmietli voliči v referendách vo Francúzsku a Holandsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.