Séria samovražedných útokov má hrozivú bilanciu
Kirkúk/Bagdad (TASR) - Na 22 mŕtvych a 39 zranených stúpla bilancia série samovražedných útokov, ktoré včera dopoludnia otriasli Bagdadom a severným Irakom. Potvrdila to iracká polícia. K trom útokom došlo v blízkosti kontrolných vojenských stanovíšť v okolí mesta Hawídža južne od Kirkúku, kde samovražední útočníci odpálili autá s výbušninami. Ku všetkým útokom došlo v rozpätí siedmich minút. K jednému z útokov došlo pred vstupom na americkú vojenskú základňu severne od Kirkúku. Medzi obeťami sú traja irackí vojaci a 15 civilistov. Ďalší útok sa odohral v severnom Bagdade, vo štvrti Šu'lah, kde sa útočník pokúsil spôsobiť veľké straty na životoch navedením auta s bombou do okoloidúcej policajnej hliadky. Atentátnik však minul cieľ a detonácia bomby si nevyžiadala žiadne straty na životoch. Spôsobila však zranenia 17 ľuďom - jednému policajtovi a 16 civilistom. Podľa svedkov udalosti sú šiesti zo zranených vo vážnom stave. V nepokojnom meste Ramádí na západ od Bagdadu prišiel o život jeden muž a jedna žena, ktorí sa dostali do prestrelky medzi americkými vojakmi a povstalcami. Americkí vojaci odpovedali paľbou na útok na ich základňu, uviedli nemocničné zdroje v meste. Od aprílového nástupu novej irackej vlády, v ktorej dominujú šiitskí predstavitelia, povstalci rozpútali novú vlnu násilia a v krajine prudko stúpol počet samovražedných útokov i atentátov na významných politických a náboženských predstaviteľov.
Rakúsko uzatvorí 37 percent základní a kasární
Viedeň (TASR) - Rakúska armáda uzatvorí 37 percent svojich základní, kasární a ostatných nehnuteľností v rámci generálnej rekonštrukcie s cieľom zmodernizovať armádu a postupne prejsť na dobrovoľnícke oddiely. Ako povedal včera rakúsky minister obrany Günther Platter, základne, kasárne a ostatné zariadenia sú tiež časťou plánu, ktorý čelí ostrej kritike predstaviteľov Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). Tí tvrdia, že plány upúšťajú od bezpečnosti na hraniciach a obávajú sa veľkého návalu prisťahovalcov z východnej Európy. Pôvodný plán bol zrevidovať až 40 percent armádneho majetku. Reformy zahŕňajú plány na skrátenie povinnej základnej vojenskej služby z ôsmich mesiacov na šesť od budúceho roku a prudké zníženie spolkových jednotiek zo 110 000 vojakov na polovicu - 55 000 mužov. Skrátenie povinnej základnej vojenskej služby je krok ku konečnému cieľu Rakúska vytvoriť armádu z dobrovoľníkov.
Strabag investuje 12 miliónov eur v Maďarsku
Budapešť (TASR) - Rakúsky stavebný holding Strabag plánuje zriadiť v blízkosti západomaďarského mesta Lenti najväčší závod na výrobu gumového granulátu v strednej Európe. Investícia do výstavby je okolo 12 miliónov eur, čo je v prepočte 436,70 milióna SKK. Plánovanie projektu by mala byť ukončené v júli, začiatok stavebných prác sa predpokladá na začiatok roka 2006. Fabrika v tomto regióne vytvorí okolo 500 nových pracovných miest. Očakáva sa, že od roku 2007 závod ročne spracuje tisícky kusov použitých pneumatík na gumové granuláty. Tieto granuláty sa primiešavajú k asfaltu pri výstavbe ciest. Holding Strabag spotrebuje ročne niekoľko ton tohto granulátu, ktorý sa v súčasnosti vyrába len v Rakúsku a Nemecku. Informovala o tom rakúska agentúra APA.
Český časopis Mladý svět zanikol
Praha (TASR) - Odberatelia jedného z najstarších časopisov v Česku včera našli vo svojich schránkach časopis s dvojobálkou. Pod titulnou stranou časopisu Mladý svět sa však ukrýval časopis Instinkt. Znamená to, že Mladý svět po 46 rokoch v doterajšej podobe zanikol. V ostatnom čase stratový časopis Mladý svět, ktorý začal vychádzať v januári 1959, pred týždňom kúpilo vydavateľstvo Mediacop Sebastiana Pawlowského. Redakcia okamžite dostala výpovede. Spoločnosť FTV Prima, člen skupiny GES, sa časopisu zbavila pre jeho klesajúci náklad. Cena transakcie nebola zverejnená, ale už pred viac ako týždňom sa objavili špekulácie, že Mediacop má záujem hlavne o databázu predplatiteľov. Najväčšiu popularitu si Mladý svět získal v prednovembrovom období svojou atraktívnou formou, netradičnými rubrikami, aj obsahom, kde bol priestor aj pre kritické pohľady. Autormi a redaktormi časopisu bolo viacero dnes slávnych a uznávaných osobností, napríklad Michal Horáček, Radek John či Ladislav Smoljak. Ešte v roku 1991 mal Mladý svět takmer 300-tisícový náklad, ale vlani sa už týždenne predávalo iba asi 20 000 výtlačkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.