pred tým, ako začali zasahovať do porastov v Tichej a Kôprovej doline, požiadať o výnimku. Minister pôdohospodárstva Simon je naopak presvedčený, že zákon neporušili.
"Štátne lesy TANAP-u sú správcami majetku a majú povinnosť zabezpečiť požiarnu ochranu," tvrdí Simonova hovorkyňa Katarína Czajlíková. Lesníci vraj nepotrebovali výnimku, pretože keď je ohrozený život a majetok, neplatí zákaz činnosti. "Čistenie cesty je preto v súlade aj so zákonom o ochrane prírody."
Postup lesníkov vyšetrovala včera inšpekcia životného prostredia. Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon je presvedčený, že zákon neporušili. V rezervácii začali ťažiť minulý víkend, pretože im to podľa hovorcu štátnych lesov Mariána Šturcla "pod hrozbou polmiliónovej pokuty" nariadili požiarnici.
Lesníci spolu s ministerstvom tvrdia, že v oboch dolinách neprerezávajú stromy na širšom úseku ako 20 metrov vrátane cesty. Ochranári a Miklós hovoria, že lesníci namiesto 20 v niektorých častiach uvoľnili 50 metrov. Zákon o požiarnej ochrane nehovorí, koľko metrov treba uvoľniť, hovorca Marián Šturcel povedal, že 20 metrov určili požiarnici a ministerstvo pôdohospodárstva. Šéf popradských hasičov Ondrej Šprocha však už v stredu SME povedal, že pre nich nie sú dôležité metre, môžu len nariadiť zjazdnosť zásahových ciest.
Ochranári upozornili, že v kalamitnom území sú lokality, kde hrozí oveľa väčšie riziko vzniku požiarov ako v oboch dolinách, do ktorých nechodia ľudia. Karol Kaliský so správy parku tvrdí, že lesníci zasahujú v najkonfliktnejšej časti parku, "zatiaľ čo riziko vzniku požiaru aj ohrozenie ľudí je dnes väčšie na iných územiach". Spomenul najmä Cestu slobody, okolo ktorej sú do výšky niektorých metrov naukladané stromy, medzi Vyšnými Hágmi a Smokovcami "sú dodnes stromy nebezpečne naklonené nad cestu".
Šturcel k ostatným lokalitám povedal, že sa čistia "v rámci obchodných celkov" a netreba v nich uvoľňovať široké prístupové pásy.
Mimovládny výbor pre obnovu Tatier bol včera na mieste na obhliadke, prišla napríklad aj herečka Zuzana Kronerová.
Hlavná slovenská inšpektorka útvaru inšpekcie ochrany prírody Beata Múčková hovorí, že zákony ani vyhláška nehovoria, aké široké pásmo okolo cesty má vlastník vyčistiť pre hasičov. Inšpekcia preto žiada ministerstvo vnútra a hasičské prezídium, aby upresnili, koľko metrov od lesnej cesty a zvážnic treba čistiť.
"Musíme zistiť, či sa protipožiarne predpisy nezneužívajú nad rámec zákona," hovorí Múčková. Lesníci podľa inšpekcie čistia asi 20-metrový pás.
Inšpekcia si tiež od požiarnikov vyžiadala stanovisko, či bolo na území národného parku vyhlásené nebezpečenstvo ohrozenia zdravia z dôvodu lesného požiaru, aby mohla zistiť, či je "situácia taká vážna, že majú prednosť požiarne zákony pred zákonmi ochranu prírody".
Na kontrole v Kôprovej a Tichej doline sa včera nemohol zúčastniť zástupca Správy TANAP-u. Štátne lesy TANAP-u totiž vzniesli proti zástupcovi správy parku Karolovi Kaliskému námietku, že správa je predpojatá. "Vyšetrovanie sa malo začať v budove Štátnych lesov TANAP-u, po pár minútach ma vykázali," hovorí Kaliský.
Múčková hovorí, že po prvý raz sa stalo, že kontrolovaná strana mala námietky. Inšpekcia námietku prijala, vraj aby neohrozila výsledky kontroly, ktoré by mohli potom lesy tiež označiť za zaujaté. Opodstatnenosť námietky preskúma neskôr.
(haj, dro)
Autor: šč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.