čo i len morálne kohokoľvek z predstaviteľov komunistického totalitného režimu, vyhlásil včera spoluzakladateľ Verejnosti proti násiliu (VPN) a jeden z lídrov nežnej revolúcie na Slovensku Ján Budaj pri príležitosti 15. výročia prvých demokratických volieb na Slovensku.
ÚPN má podľa neho slabé kapacity, aby splnil to, čo verejnosť od neho očakáva a čo má v znení zákona. Sprístupňovaním zväzkov komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) sa zaoberá totiž iba päť mladých historikov, ktorí však namiesto skúmania historických kontextov pečiatkujú každú stranu a robia z nej kópie, tvrdí Budaj. Pri súčasnom počte žiadateľov bude ústav podľa neho schopný uspokojiť všetkých záujemcov o sprístupnenie zväzkov pravdepodobne až o niekoľko desiatok rokov. Doteraz ústav sprístupnil 149 zväzkov, zanalyzoval však iba desať. Je pritom podľa neho na pováženie a na hranici ústavnosti, ak sa záznamy, ktoré doteraz zverejnil ÚPN, vydávajú za popis morálky alebo správania sa jednotlivých občanov počas éry totality.
"Neustále sa otvára otázka zoznamov, o ktorých hodnovernosť sa hrá až takmer komické úsilie. ÚPN ako keby si myslel, že naozaj stojí a padá len s hodnovernosťou zväzkov ŠtB, a tak ich bráni aj celú ŠtB spôsobom, ktorý niekedy vyvoláva úsmev," uviedol.
Ústav by však mal podľa neho otvorene hovoriť o praktikách ŠtB. Označovanie ŠtB za pravdovravnú je podľa neho komické, pretože v štáte, aký existoval do roku 1989, sa falšovali ešte aj štatistiky. Poukázal pritom na vlastný príklad. K dispozícii má jeden zo zväzkov od ÚPN - vyšetrovací spis z roku 1971, keď sa pokúsil ako 19-ročný prekročiť štátne hranice na Šumave. Aj tento zväzok podľa neho dokazuje jasné závažné manipulácie ŠtB, tie sa týkajú spôsobu aj miesta zadržania. "Téza, ktorú nepravdivo razí ÚPN o objektivite, nezaujatosti a profesionálnej čistote záznamov ŠtB, je nepravdivá," vyhlásil. Tam, kde mali dôstojníci ŠtB priznať, že sami prekročili zákon, stopy nezanechali.
Budaj sa v roku 1990 rozhodol odstúpiť z kandidátky, pretože dostal informáciu v rámci lustrácie VPN o tom, že existuje zväzok ŠtB vedený k jeho osobe. Po zverejnení evidencií ÚPN mu poslal riaditeľ ústavu Ján Langoš list, podľa ktorého má štyri evidencie na štyri rôzne zväzky - jeden agentúrny, jeden ako pozorovaná osoba a dve ako nepriateľská osoba, ani jeden z týchto zväzkov mu však ústav nemôže sprístupniť, lebo ich nemá. Sprístupnil mu iba piaty spomínaný vyšetrovací spis.
Langošovi poslal Budaj za tri roky existencie ústavu už dva listy, v ktorých urgoval, aby mu podal informácie o predmetnom zväzku. List, ktorý dostal od Langoša, je podľa neho dôkazom, že ak tento zväzok existoval, niekto porušil zákon a dnes je zväzok mimo legálnej sféry. Očakáva, že riaditeľ ÚPN už dávno poslal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý mal odcudziť tento zväzok z databázy ŠtB.
Budaj tvrdí, že nikdy so ŠtB nespolupracoval. "A pokiaľ by zväzok nebol manipulovaný, tak to tam musí byť zaznamenané," povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.