cisára Svätej rímskej ríše národa nemeckého Karola IV. a jeho manželiek. Nejde o žiadnu náhodu, hovorí archeológ Jan Frolík.
Zmienky o hrobke skrytej v obetisku pri Katedrále sv. Víta na Pražskom hrade sa objavujú v starých písomnostiach. Keď na ne archeológovia narazili, začali pátrať - a hrobku naozaj našli, povedal Frolík. "Veľmi si ceníme tento objav. Telo Karola IV. spočívalo v tejto kráľovskej hrobke zhruba 200 rokov," zdôraznil archeológ Frolík z Českej akadémie vied.
Hrobka je už však teraz prázdna. Pozostatky panovníka a jeho manželiek nechal vybrať a premiestniť cisár Rudolf II. Telá od tých čias spočívajú v krypte katedrály, ktorá je verejnosti bežne prístupná. Presun Karlových telesných pozostatkov súvisí pravdepodobne so stavebnými úpravami pôvodnej kráľovskej hrobky. Archeológovia hrobku skúmajú pomocou špeciálnej sondy navŕtaným otvorom, aby ju pokiaľ možno nepoškodili. Posledným, kto hrobku navštívil, bol v roku 1872 historik Josef Mocker a teraz sa vedú dišputy o tom, či a ako bude novoobjavená hrobka sprístupnená verejnosti.
Tento senzačný archeologický objav, s ktorým prišiel včera ako prvý český denník Právo, si všíma aj nemecká tlačová agentúra DPA, čomu sa nemožno čudovať, pretože Karol IV. bol silným nemeckým cisárom. Zomrel 29. novembra 1378 vo večerných hodinách vo veku nedožitých 62 rokov. Okrem niekoľkých ďalších chorôb ho trápila predovšetkým dna. Cisárovo náhle upútanie na lôžko však spôsobila zlomenina krčku ľavej stehennej kosti. Karolov koniec nastal, keď sa k tomu všetkému pridala horúčka sprevádzajúca prudký zápal pľúc. Karol IV., ktorého skutočné meno bolo Václav, je možno najslávnejším českým monarchom, zdôrazňuje agentúra DPA. So vzdelaním, ktoré nadobudol vo Francúzsku, urobil z Prahy silné náboženské a politické sídlo, ktoré dokázalo čeliť ostatným európskym kráľovským rodom i samotnému pápežovi. Do dnešných čias zostali po ňom Katedrála sv. Víta, Nové mesto, slávny Karlov most a v neposlednom rade Karlova univerzita, jedna z najstarších v Európe. Historici tiež tvrdia, že napísal celý rad slovanských legiend, vrátane slávnej anglickej legendy o dobrom kráľovi Václavovi, ktorý je doposiaľ patrónom Česka, zdôrazňuje DPA.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.