nárastom dovozu tohto tovaru do EÚ stoja nekalé obchodné praktiky. Uviedla to v stredu hovorkyňa Európskej komisie Claude Veron-Reville.
Ako dodala, EK zaznamenala obavy zo strany predstaviteľov európskeho obuvníckeho priemyslu, podľa ktorých zvýšený dovoz lacnej obuvi z Číny môže zapríčiniť rozvrat trhu. Dovoz obuvi z Číny do Európskej únie (EÚ) za obdobie od januára do apríla 2005 sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zvýšil o 681 %. V niektorých kategóriách koženej obuvi sa dovoz dokonca zvýšil o vyše 1 000 %. Hodnota dovážaného tovaru pritom vzrástla len o 533 %, ceny
obuvi totiž klesli v priemere až o 28 %.
Podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO) môžu krajiny zaviesť ochranné opatrenia voči akémukoľvek tovaru dovážanému z Číny ak preukážu, že v danom prípade ide o dumping, čiže o nekalé oceňovanie. Od prvého januára tohto
roku totiž prestal platiť systém ochranných kvót na dovoz čínskej obuvi, ktorý sa postupne uvoľňoval po vstupe Číny do WTO v roku 2001. Proti výraznému nárastu dovozu obuvi z Číny sa už vyslovili výrobcovia v Taliansku. Podľa generálneho riaditeľa talianskej národnej asociácie výrobcov obuvi Leonarda Soanu je priemerná cena páru koženej obuvi dovezenej z Číny 2,4 eura. "Za tie peniaze si my nekúpime ani len suroviny na výrobu takého páru," vyhlásil Soana.
"Potrebujeme, aby EÚ konala rýchlo. Ak sa tak nestane, bude to katastrofa pre našich výrobcov."
EK ešte v polovici mája zaznamenala výrazné zvýšenie dovozu v niektorých kategóriách čínskeho textilu. Dovoz čínskych tričiek v prvých mesiacoch tohto roka vzrástol medziročne až o 187 %, import ľanového vlákna o 56 %. Od prvého januára tohto roka sa skončila platnosť starého medzinárodného systému kvót na čínsky textil, ktorý dovtedy obmedzoval vývoz z tejto krajiny, čím chránil európske a americké trhy. V platnosti však zostáva obmedzenie, ku ktorému sa Čína zaviazala v roku 2001 pri vstupe do Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Podľa tohto obmedzenia členské krajiny WTO majú právo limitovať mieru medziročného rastu dovozu textilu z Číny na úroveň 7,5 %, ak dokážu, že rast importu čínskeho textilu má negatívny vplyv na situáciu na trhu. Tento záväzok Číny bude v platnosti do roku 2008.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.