ktorých krajoch vytvoria pre regionálne voľby. Všetko je iba v štádiu rokovania - alebo ani tam nie. Napokon, času je dosť.
Nemajú ho len v Nitre. Prvá regionálna koalícia, prepísaná do zmluvnej podoby, je mediálne prefláknutá zostava Smer-HZDS-SDKÚ-KDH. Dohoda, ktorú podpísali 10.júna, je pozoruhodná - samozrejme okrem iného - aj svojou uponáhľanosťou. Prečo práve táto neštandardná a v podstate smiešna koalícia si tak švihla? No - je jediná, na ktorej sa uzniesli krajskí lídri (Kovarčík, Miššík, Abrhan, Oremus) už kedysi pred rokom. Všetko ostatné sa dojednáva a bude finišovať až v nasledujúcich mesiacoch. Iba spojenie štyroch "slovenských" strán v Nitre bolo také urgentné a dôležité, že princíp, na ktorom sa dajú dokopy, objavili dávno pred voľbami. Je to princíp etnický, kmeňový - volanie krvi. To je jediná príťažlivá sila, ktorá zjednotila štyri také antagonistické entity, ako Smer, HZDS, SDKÚ a KDH. Vymedzenie sa voči príslušníkom inej národnosti.
Pretože o nič iného ako nacionalizmus v esenciálnej forme nejde. Všimnime si dobre; kľúčový problém, ktorý bráni dohodám o koalíciách vo všetkých regiónoch, je spor o právo na nomináciu županov. Všade sa hádajú ako psy - SDKÚ s KDH v Košiciach i Prešove (asi aj inde), HZDS so Smerom v Trnave, každý s každým v Trenčíne, a tak ďalej. Len pre "slovenskú" koalíciu v Nitre toto nie je prekážka; skutočnosť, že každá strana si pestuje vlastného kandidáta a možno sa nedohodnú napokon na nikom, takže do volieb šéfa VÚC pôjdu individuálne, im nebránilo vo vytvorení schémy pre poslancov (Smer 14, HZDS 13, SDKÚ 11, KDH 10). Šéf kraja nie je konfliktná vec iba tam, kde žijú Maďari v takom počte, že by dokázali v priamych a slobodných voľbách tento post vyhrať pre seba.
Debata, že SMK zneužívala svoju poslaneckú väčšinu v tomto volebnom období, je scestná. Neexistuje meritórny rozdiel, ktorý by definoval správanie iných väčšín v iných krajoch. Javy, špecifické pre Nitru, existovali; napr. iné delenie rozpočtových peňazí medzi sídlom kraja, dominantne slovenským, a južnými okresmi (Komárno, Nové Zámky) s prevahou Maďarov, než aké bolo v minulosti. Je zbytočné analyzovať, či išlo iba o "vyrovnávanie desaťročnej diskriminácie" (Pál Fehér) v neprospech juhu, alebo poslanecké malé domov tam, kde prijímajúce inštitúcie ovláda SMK. Disproporcie a nespravodlivosť sú podstatou prerozdeľovania, dejú sa všade. Vždy sú a budú vo výhode mikroregióny so silnejším politickým vplyvom pri rozhodovaní.
"Slovenská" koalícia v Nitre je zlo, pretože jej stavebnou látkou sú temné pudy a predsudky, ktoré sa ukazujú ako stále živé. Štyri strany, ktoré sa v Bratislave nedohodnú na ničom, sú o 100 kilometrov východnejšie schopné vytvoriť spojenectvo na štyri roky len preto, aby sa postavili Maďarom. Neexistuje jediná programová vec, na ktorej by sa na republikovej úrovni Smer, HZDS, SDKÚ a KDH dohodli. V Nitre spokojne idú aj do koalície. Spojilo ich jediné - etnická odlišnosť "protivníka". To však nie je politika, ale kmeňová vojna politickými prostriedkami. Vstupom do regionálnej koalície v situácii, keď volebné programy nie sú ani v zárodku, hovorí napríklad KDH toto: Aj keby Smer presadzoval v Nitre mešitu, pre nás je prednejšie vytlačiť Maďarov. Niet lepšej evidencie o neštandardnosti politickej scény a o jalovosti ideologických doktrín, z ktorých slovenské strany akože vychádzajú. Samozrejme, že i SMK je bezprizorný zhluk socialistov, kváziliberálov, kresťanov a - maďarských nacionalistov. Toto čudo však už historicky existuje a nedá sa od nich asi žiadať, aby sa rozpustili v mene štandardizácie slovenskej politiky.
Nitrianska koalícia je i zosmiešnením republikových lídrov a ukážkou ich bezzásadovosti. Vladimír Mečiar ešte pred tromi týždňami v parlamente vykrikoval (kauza amnestie), že "s KDH nebudú uzatvárať žiadne dohody ani so stranami, ktoré budú s KDH v koalícii, a to ani v Nitre". Tak - explicitne. Ani v Nitre. U Mečiara je táranie isteže normálne. Podobne sa ale vyhrážalo aj KDH - "prerušuje s HZDS všetky rokovania". To bolo v jeseni, keď Tóthová prvýkrát navrhla hlasovať o dôvere Fronca. Vtedy to neprešlo, v máji už áno - Fronc (akože) dôveru poslancov nezískal. A KDH? Nielenže rokovania s HZDS potichu obnovilo, ale v situácii dramaticky zhoršenej, keď dokonca hrozí odchodom z vlády, podpisuje dohodu v Nitre. SDKÚ a Smer? Škoda ničiť klávesnicu. Nikto by ich pod jeden paplón nedostal. Len Maďari.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.