po prvej časti, v ktorej vystúpili všetci hostia. Potom sa pýtal na hotel Dukla, kde oslavoval svoje šesťdesiatiny krajský šéf hnutia Marián Haľko, na ktoré dostal pozvánku.
Skôr ako si sadol za volant svojho Audi, pokojne odpovedal na otázky. Vysvetlil, že pozvanie ANO prijal ako podanú ruku. "Nie minulosť, ale budúcnosť nás bude spájať," povedal.
Ako uviedol vo svojom vystúpení, HZDS "je pripravené byť serióznym partnerom". Zároveň však zdôraznil, že nie je zástancom "krajných riešení", ktoré praktizuje súčasná koalícia. Slovensko podľa neho čaká náročný proces plnenia kritérií pred vstupom do menovej únie a adaptácie v prostredí EÚ, čo považuje za "generačnú výzvu" pre politické strany, ktoré sa na budúci rok zasadnú v národnej rade. "Nie je to ale možné dosiahnuť na báze nacionalizmu," adresoval svoju pripomienku ďalším hosťom kongresu predsedovi SNS Jánovi Slotovi a poslancovi NR SR za SML László Kötelesovi.
HZDS nebude podľa Mečiara vstupovať do napätých vzťahov ANO s KDH. "Je to ich zápas, v ktorom my nebudeme pomáhať kresťanským demokratom. Tým nechcem povedať, že budeme proti nim."
Pred týždňom sa Mečiar na tom istom mieste počas republikového snemu HZDS vyjadril, že o potenciálnych koaličných partneroch je predčasné hovoriť. Aj preto nepozvali na vrcholné rokovanie žiadneho zástupcu parlamentnej strany či iných hostí. V sobotu však ponúkol liberálom spoluprácu. "Povedal som áno strane ANO, lebo vo vládnej koalícii vládne napätie a prebieha tam zápas. Nebolo by dobré, keby teraz všetci obviňovali jedného zo všetkých chýb a hrať na túto kartu. Pritom ANO v oblasti školskej politiky má pravdu, ku ktorej sa hlásime aj my."
Mečiar prišiel na kongres už počas vystúpení hostí. Na rozdiel on iných sa s Jánom Slotom nepozdravil a sadol si radšej o jednu radu ďalej.
Ponuku na povolebnú kooperáciu tlmočili aj predseda SNS Ján Slota a poslanec Smeru Jozef Burian.
"ANO je síce liberálna strana, to však neznamená, že by sme nemohli spolupracovať. Keď ide o pragmatické riešenia, vieme nájsť spoločnú reč. Dôkazom toho sú pán Rusko a Zajac," povedal Slota. Zástupcovi SMK však nezabudol pripomenúť "podivuhodné činy" maďarských politikov, ktoré "poškodzujú dobré meno Slovenska".
Jozef Burian vyslovil poľutovanie, že po voľbách v roku 2002 sa "cesty ANO a Smeru nespojili". Ako možnosť spolupráce potvrdzujú aj prípravy na voľby do vyšších územných celkov, v ktorých Smer dokáže vytvoriť koalície aj s vládnucimi stranami.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Milan Hort nepovažuje vyjadrenia zástupcov strán na kongrese za smerodajné: "Nepreceňoval by som ich. Ide o priateľské, povzbudivé slová, aké sa pri takejto príležitosti zvyknú hovoriť."
Predseda ANO Pavol Rusko vníma ponuky na povolebnú spoluprácu ako "dobrý signál" pre voličov jeho strany. "V prvom rade sú pre nás znamením, že sa stávame akceptovateľnou stranou, že náš koaličný potenciál je veľmi veľký a že v prípade úspechu v parlamentných voľbách budeme mať niekoľko alternatív".
Podľa Ruska na kongres pozvali všetky politické strany, a teda aj KDH. Kresťanskí demokrati však "podanú ruku" odmietli.
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.