tom, čo sa polícii podarilo rozložiť zločineckú skupinu takáčovcov, Spišiak informoval, že medzi obvinenými je aj Ľubomír K. Ten figuruje v obchodnom registri na internete vo firmách spolu s vysokými predstaviteľmi štátu, ktorých tam nominovali buď priamo politické strany, alebo ministri. Ľubomír K. je obvinený zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny a legalizácie príjmov z trestnej činnosti.
Juraj Minarovjech, ktorý je členom Predstavenstva Slovenskej konsolidačnej, je s obvineným spolu vo firme Cocdis Slovakia. Firma je od minulého roka v konkurze. Minarovjecha do funkcie nominovalo ministerstvo financií, ktorému šéfuje Ivan Mikloš z SDKÚ.
Igor Grošaft, člen Prezídia Fondu národného majetku, ktorý je podľa Hospodárskych novín nominantom SDKÚ, je s Ľubomírom K. v spoločnosti Go East Consulting. Grošafta navrhla do funkcie člena prezídia ešte v roku 1998 SDK.
Minarovjech povedal, že Ľuboš K. bol jeho spolužiakom na vysokej škole ekonomickej. "Bol športovec, robil karate, ja basketbal, poznali sme sa zo športu."
V jednej firme sa stretli v roku 1996, Minarovjech bol predsedom predstavenstva, Ľubomír K. členom dozornej rady.
Minarovjech už v roku 1997 zo spoločnosti Cocdis odstúpil, odvtedy nevie, "čo sa tam deje", a s Ľubomírom K. už vraj nemal nijaké obchodné aktivity. "Za posledné roky, keď som sa s ním videl 7- až 8-krát, tak je to veľa," povedal.
Minarovjech povedal, že o obvinení Ľubomíra K. až doteraz vôbec nevedel a "v roku 1997 som nemal tušenie, že nejaké podsvetie existuje".
Igor Grošaft bol s Ľubomírom K. vo firme Go East Consulting. Spoločnosť vznikla v roku 1999, Grošaft aj Ľubomír K. tam boli do roku 2003 spoločníkmi. Grošaft hovorí, že do firmy ho dostal ďalší spoločník a dnes jediný konateľ firmy Maroš Keher.
Grošaft chcel podnikať v Chorvátsku a keďže Ľubomír K. a Keher tam podnikali, založil s nimi firmu.
"Z obchodu nič nebolo, firma nevykonávala žiadnu činnosť, predal som svoj podiel Keherovi a po niekoľkých mesiacoch som odtiaľ vystúpil," povedal. Ani on vtedy vraj nevedel, že Ľubomír K. by mal byť členom zločineckej skupiny, dopočul sa to až minulý rok. "Osudy ľudí sú rôzne," hovorí dnes. Podľa neho sa s ním odvtedy nestretáva.
Spišiak sa k prepojeniu týchto ľudí s podsvetím a politikov nechcel vyjadriť.
Minister vnútra Vladimír Palko vysvetlil výrok policajného viceprezidenta v liste predsedovi parlamentu Pavlovi Hrušovskému, kde napísal, že polícia má informácie o kontaktoch zločincov s verejne známymi osobami, ktoré sú politicky činné. "Na základe týchto informácií zatiaľ nebolo možné vyvodiť záver, že niektorý poslanec spáchal trestný čin alebo bol činný v prospech zločineckej organizácie do takej miery, že jeho konanie možno kvalifikovať ako trestný čin," napísal Palko.
Ako obvinili takáčovcov
Polícia obvinila prvýkrát takáčovcov v máji 2004 za to, že pod krytím SBS-ky uzatvorili zmluvu o ochrane s asi 300 podnikmi, hoci im žiadnu ochranu neposkytovali. Z celkovo sedem členov skupiny piatich súd zobral do väzby, dvoch polícia hľadala, medzi nimi aj Ľubomíra K. Ten sa potom spolu s Patrikom V. sám prihlásil na polícii, ale súd ich nevzal do väzby. Krajský súd tak rozhodol v dvoch veciach rozdielne. Z väzby nakoniec prepustili aj zvyšných piatich členov. Patrika V. polícia neskôr obvinila v súvislosti s vraždou na Prístavnom moste v Bratislave.
Pre vraždu Karola Patasyho staršieho bol obvinený ďalší člen skupiny Mário R., ale toho už tiež pre nedostatok dôkazov pustili z väzby.
Polícia v máji tohto roku opäť vyhlásila, že rozložila gang, ktorý bol súčasťou takáčovcov.
Skupina mala od roku 2004 vyberať peniaze z rôznych peňažných ústavov na základe falošných dokladov.
Autor: mož, rk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.