maďarského prezidenta Ferenca Mádla prevzal Cenu sv. Vojtecha.
Plánovali ste svoje vyhlásenie?
"Pre tento krok som sa rozhodol vo chvíli, keď som dostal túto stredoeurópsku cenu, a keď som sa dozvedel, že bude odovzdaná v Maďarsku. Nebolo to náhodné rozhodnutie. Už ako predseda parlamentu som robil kroky k tomu, aby sme sa vzájomne nejakým spôsobom ospravedlnili. Nevyšlo to. Potom som bol v blízkosti predsedu Hrušovského aj spolu s pani Katalin Szili (predsedníčka maďarského parlamentu) a s pánom Bugárom sme znovu pracovali na tom, že by sa obidva parlamenty vyjadrili k týmto citlivým otázkam. Znovu to nevyšlo. Zdá sa, že politicky na to ešte nedozrel čas. Možno je potrebný väčší odstup. Rozhodol som sa sám preto, lebo som presvedčený, že v rokoch 1945 až 1948 boli Maďari na základe kolektívnej viny pozbavení občianstva, majetku, museli ich vysťahovať a spôsobilo to veľa utrpenia, veľa bolesti množstva nevinných ľudí. Stačí si z týchto čias prečítať listy slovenských biskupov, ako protestovali proti tomu, čo sa deje."
Pravda je, že sa krivdy diali aj na druhej strane a toto vaše vyhlásenie môže byť vnímané ako nevyvážené.
"Ja som to urobil za seba. Rozhodol som sa, že nebudem čakať na druhú stranu. Povedať slovo prepáčte, považujem aj za prejav zrelosti a je na druhej strane, aby sa ona rozhodla, ako sa postaví k týmto problémom."
Máte pocit, že na druhej strane je na to ochota?
"To je otázka pre ňu."
Diskutovali ste o vašom rozhodnutí s kolegami v strane?
"Bolo to moje osobné rozhodnutie."
Nemyslíte si, že to bude vnímané ako postoj celej strany?
"Predpokladám, že sa k tomu KDH vyjadrí, ale v tomto smere je v KDH demokracia a takéto vyjadrenie jednotlivcov o vážnych veciach sa rešpektujú. Samozrejme, pokiaľ niekto nejde proti jednote KDH."
KDH v rovnakom čase vstúpilo na regionálnej úrovni pred župnými voľbami do tzv. slovenskej koalície, ktorej sa dáva aj prívlastok protimaďarská. Ako to ide dokopy?
"V prvom rade, my nezasahujeme do krajských štruktúr. Majú svoje právomoci, a to je ich vec, aby vysvetlili svoj postoj. Problematika je tam komplikovaná. V Nitre KDH nemá jediného poslanca. V tomto smere krajské štruktúry rozmýšľajú z pohľadu svojho videnia politickej situácie. VÚC budú v budúcnosti znamenať veľmi veľa, a preto tam chce každá strana mať svoju účasť. Čiže, hneď to nazývať protimaďarským - to by som nerobil. Je to politický krok k tomu, aby sa podieľali na politike VÚC."
(rp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.