podporu svojej strany. KDH jeho vyjadrenia chápe ako prejavenie osobného postoja.
Hovorkyňa KDH Anna Andrejuvová povedala, že hnutie sa snaží prekonať traumy z minulosti v slovensko-maďarských vzťahoch. "Môže sa to stať jedine vzájomným uznaním krívd a vzájomným ospravedlnením sa reprezentácií oboch krajín. Privítali by sme rovnaký postoj z maďarskej strany."
Kým Mikloškovo vystúpenie si v Maďarsku takmer nevšimli a podrobnejšie o ňom informoval iba denník Magyar Nemzet, blízky opozičnej strane Fidesz, na Slovensku si poslanec vyslúžil aj kritiku. Najmä opoziční, národne orientovaní politici považujú jeho ospravedlnenie za nenáležité. Predseda SNS Ján Slota hovorí o hriechu na duši národa, poslanec Smeru Dušan Čaplovič si dokonca zmierlivé slová vysvetľoval podielom Mikloškovej rodiny na povojnových udalostiach.
Prezident Ivan Gašparovič si myslí, že ospravedlnenie možno prijať len recipročne a len do určitej miery. "Nie však pre všetkých, ale len pre tých, ktorí trpeli nevinne a bezúhonne v dôsledku vtedajšej povojnovej situácie," zdôraznil. Morálna satisfakcia sa podľa neho nemôže vzťahovať na protištátne politické postavenie maďarskej menšiny a jej nositeľov. "Práve na okupovanom území prepukli po Viedenskej arbitráži šovinistické vášne voči slovenskému obyvateľstvu, ktoré ďaleko prekročili základné demokratické, občianske a ľudské práva. A dodnes sa pociťujú ako krivda a neprávosť," hovorí Gašparovič.
(rp, tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.