vecí v Luxemburgu oznámili, že z návrhu záverov k summitu vypadlo niekoľko odsekov venovaných Turecku, Chorvátsku a ďalším kandidátom. V texte by mal nakoniec byť len jeden všeobecný odsek potvrdzujúci potrebu ďalšieho rozširovania. Diplomati zároveň zdôraznili, že predchádzajúce rozhodnutia týkajúce sa plánovaného prijatia Bulharska a Rumunska v roku 2007 a otvorenia rokovaní s Chorvátskom a Tureckom zostávajú platné. Luxemburské predsedníctvo vysvetlilo, že EÚ je naďalej oddaná rozšíreniu, ale momentálne nemá k tejto téme čo nové povedať. Nechce preto zbytočne zaťažovať agendu summitu, ktorý sa pokúsi dosiahnuť dohodu o financovaní EÚ v rokoch 2007
V zákulisí sa tento krok však interpretuje ako dôsledok neúspešných referend o euroústave vo Francúzsku a v Holandsku, ktoré mnohí označili za hlasovania proti rozšíreniu. Tento pocit posilnili výroky európskej komisárky pre vonkajšie vzťahy Benity Ferrerovej-Waldnerovej (na snímke s predsedom Rady ministrov Jeanom Asselbornom), ktorá sa vyslovila za spomalenie rozšírenia, aby ľudia mali viac času „stráviť" minuloročný vstup desiatich nových krajín. „Potrebujeme dať našim občanom čas nadýchnuť sa. Musíme splniť, čo sme sľúbili, ale moja myšlienka je znížiť rýchlosť (budúceho) rozširovania," citovali médiá Ferrerovú-Waldnerovú.
Slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan pripustil isté váhanie na strane EÚ ohľadne ďalšieho rozširovania a skutočnosť, že francúzske a holandské „nie" mohlo byť hlavne o tom. „Ale aj za tohto stavu by mal ísť nejaký pozitívny signál povedzme pre krajiny západného Balkánu, kde sa pracuje s európskou perspektívou. Dnes nejakým spôsobom ich ignorovať, alebo zabudnúť na ne, to by bola veľká politická chyba," myslí si Kukan.
Únia dá druhú šancu Chorvátsku
Luxemburg (TASR) - Ministri zahraničných vecí krajín EÚ sa včera dohodli, že možnosť začať odložené prístupové rokovania s Chorvátskom a jeho pokrok v spolupráci s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) znovu posúdia v polovici júla. Šéfovia diplomacií vo vyhlásení na rokovaní v Luxemburgu vzali na vedomie, že hlavná prokurátorka ICTY Carla del Ponte vo svojom novom hodnotení privítala istý pokrok Záhrebu, ale zároveň konštatovala, že ešte neexistuje „plná" spolupráca s Haagom. „Dohodli sa, že sa to bude opätovne posudzovať v júli," povedal zdroj luxemburského predsedníctva. Podľa slovenského ministra Eduarda Kukana je pozitívne, že del Ponte už uznala istý pokrok Chorvátska, ocenila šesťbodový akčný plán i väčšie odhodlanie vlády. "To je, myslím si, pozitívne, my samozrejme takisto chceme, aby Chorvátsko plne spolupracovalo, v tomto nie je problém," povedal Kukan. Ak by však došlo k situácii, že by EÚ začala 3. októbra rokovania s Tureckom a nezačala ešte pred tým rozhovory so Záhrebom, nebolo by to podľa neho objektívne. „Pretože keď budeme hodnotiť pripravenosť oboch krajín na členstvo alebo začiatok prístupových rokovaní, tak myslím, že voči Chorvátsku by to nebolo správne a objektívne," dodal slovenský minister. EÚ mala pôvodne začať rokovania s Chorvátskom už 17. marca, odložila ich však kvôli nedostatočnej spolupráci Záhrebu s ICTY. V Haagu stále chýba jeden z kľúčových obvinených - generál Ante Gotovina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.