Eduarda Kukana a v druhom už ľahšie šéfa HZDS Vladimíra Mečiara, potvrdili sa predpovede, že sa mu zapáči byť prezidentom. Na rozdiel od svojho predchodcu Rudolfa Schustera sa stal skutočným "ľudovým prezidentom" a jeho popularita, odkedy je vo funkcii, vzrástla. Výraznejší vplyv na ňu nemajú ani jeho občasné diplomatické faux-pas.
Politici parlamentných strán Gašparovičovo doterajšie pôsobenie oceňujú. Výnimkou je SMK, ktorá si myslí, že k "niektorým menšinovým otázkam mal prezident zvláštny názor". Podľa ostatných je "nezávislý", "najlepší" či "dobrý".
Podobne sa hodnotí aj sám Gašparovič. Agentúre SITA včera povedal, že je presvedčený, že "moje postavenie a účinkovanie je dobré a robím všetko v prospech Slovenska". Pri nástupe do funkcie hovoril, že jeho úrad nebude súčasťou každodenného politického zápasu a že chce činiť podľa svojho kréda - myslím národne, cítim sociálne.
Šéf SMK Béla Bugár však povedal, že v strane negatívne vnímali, keď ju prezident označil za "nacionalistickú", a podpredsedu vlády Pála Csákyho obvinil, že donáša z rokovaní slovenskej vlády do Budapešti. "Aj z toho vyplýva, že nechce byť prezidentom všetkých občanov."
Gašparovič si v prieskumoch dôveryhodnosti udržiava druhú priečku hneď za šéfom Smeru Robertom Ficom. Sociológ Pavel Haulík povedal, že prezident funkciu vykonáva oveľa opatrnejšie ako Schuster. "Neutvára veľký priestor na to, aby mohol niečo pokaziť a ani výrazne nezažiaril," hovorí. Podľa sociológa však zatiaľ nenastali kritické momenty, v ktorých by sa prejavili prezidentove kvality. Prvou vážnou skúškou pre Gašparoviča budú parlamentné voľby a ako dokáže zvládnuť svoju úlohu pri vzniku novej vlády.
Pavol Abrhán z KDH povedal, že prezident sa snažil funkciu vykonávať vyvážene a nešiel do konfliktov. Dúfa, že sa v tomto hodnotení nemýlil a nebude ho meniť po správe o stave republiky, ktorú Gašparovič prednesie na budúci týždeň.
Roman Vavrík z SDKÚ ocenil prezidenta za jeho postoje v zahraničnej politike a vníma ho ako výraznejšiu osobnosť, než bol Schuster, ktorý "na politickú scénu vnášal nepokoj".
Opozícia sa v hodnoteniach neodlišuje. Viliam Veteška z HZDS hovorí, že Gašparovič je "lepším prezidentom ako tí doteraz". Presnejšie ho zhodnotí po prednesení správy o stave republiky. S lídrom HZDS Mečiarom má pritom Gašparovič pre spoločnú minulosť najkomplikovanejšie vzťahy zo slovenských politikov.
Jednou z dôležitých právomocí prezidenta je práve možnosť vrátiť zákon. Ak má potom platiť, schváliť ho musí nadpolovičná väčšina parlamentu, teda 76 poslancov. Gašparovič doteraz vrátil 21 zákonov, niektoré aj na žiadosť ministrov. Viaceré z jeho pripomienok podľa hovorcu Mareka Trubača parlament aj prijal. Poslanci vracanie zákonov prezidentovi zvlášť nevyčítajú. Bugár hovorí, že "nevybočil z rámca" a Abrhanovi sa zdá, že v porovnaní so Schusterom pôsobí "konštruktívnejšie".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.