za kúpaliská 39. Počas sezóny v nich budú sledovať kvalitu vody a informovať turistov, či je dobrá na kúpanie, alebo by sa jej radšej mali vyhýbať.
Množstvo kúpalísk rekreanti síce navštevujú, ale hygienici v nich kúpanie neodporúčajú. Zákaz kúpania je napríklad v bratislavskej Kuchajde, kde sú dlhodobo problémy so sinicami. Z rôznych dôvodov sú nevhodné na kúpanie podľa hygienikov Kopanica - Hodruša Hámre, Tajch - Nová Baňa, Čaňa, Ružín - západ (tam je nepovolené kúpanie od roku 1968), Veľký Cetín, Vráble, Veľké Kozmálovce, Duchonka. Buď ich hygienici už dlhodobo nesledujú, alebo sú to len rybníky, prípadne majú problémy s mikroorganizmami.
Z neorganizovaných kúpalísk bývajú problémy najmä so sinicami v Malých Levároch, Plaveckom Štvrtku, Jakubove, Jazere v Košiciach, Suchej nad Parnou, na Oravskej priehrade.
Vodné plochy, kde hygienici zistili veľké nedostatky, sú výrazne označené tabuľkami s nápismi, že jazero nie je vhodné na kúpanie, alebo je tam zákaz kúpania - buď pre vysokú zdravotnú škodlivosť vody, alebo častý výskyt siníc, prípadne preto, že ide čisto o rybník, kde sa chovajú ryby. Takých je na Slovensku niekoľko.
Najväčšie problémy v prírodných kúpaliskách robia sinice. Sinice prežijú aj v extrémnych podmienkach, sú všade v prírode, aj na púšti, aj za severným polárnym kruhom. V určitých podmienkach sa však premnožia a niektoré druhy vytvárajú toxické látky. Sú nebezpečné pre ľudí s oslabeným organizmom a pre deti.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.