štátmi.
- Poponáhľal sa s vyjadrením podpory ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi po ukončení rukojemníckej drámy v ruskom Beslane. V telegrame písal o uspokojení a úľave nad skončením drámy a že všetci musíme ešte viac bojovať proti terorizmu. V Beslane pritom hynuli pri zásahu ruských bezpečnostných síl stovky ľudí. Neskôr Gašparovičov hovorca dodal, že stanovisko zodpovedalo sume aktuálnych informácií, ktoré mala prezidentská kancelária v danom čase.
- Pri nástupe do funkcie povedal, že nechce bojovať proti vláde a reformám, už vlani v jeseni však vláde vyčítal nekoordinovanosť reforiem a ich dopad na občanov. Zvlášť sa ako o "tvrdej a krutej" vyjadril o reforme zdravotníctva Rudolfa Zajaca.
- Vlani na stretnutí s predstaviteľmi banskobystrickej krajskej samosprávy "analyzoval" strany vládnej koalície. ANO označil za "voľnomyšlienkárov", KDH za "ortodoxných pravičiarov", SMK za "nacionalistickú" a SDKÚ "niekedy nevie, čo je". Takéto "nešťastie" môže podľa prezidenta odstrániť iba zmena volebného zákona s tým, že by sa znížil počet strán v parlamente.
- Pnutie s SMK spôsobil vlani aj Gašparovičov výrok na stretnutí s predstaviteľmi Matice slovenskej, keď obvinil vicepremiéra Pála Csákyho, že donáša do Budapešti z rokovaní slovenskej vlády. "Nepáči sa mi, že máme rokovanie vlády a jeden podpredseda o tri hodiny neskôr už referuje v Budapešti, o čom sa rokovalo. Môžeme si za to sami, lebo sme si ich tam zvolili," hovoril. Neskôr dodal, že svoje podozrenie už vyslovil pred tromi, štyrmi rokmi a len ho zopakoval.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.