vláda.
Cieľom je podľa rezortu spravodlivosti spriehľadniť komunikáciu medzi orgánmi štátnej správy a osobami, ktoré presadzujú záujmy podnikateľov alebo iných skupín spoločnosti. V súčasnosti totiž neexistuje právna úprava lobingu. Lobing ako legálnu činnosť budú vykonávať zaregistrované osoby na základe živnostenského oprávnenia. Každé tri mesiace budú pritom lobisti povinní zverejňovať správy o svojich vykonaných lobistických kontaktoch. Okrem toho raz ročne musí zverejniť príjmy a výdavky súvisiace s jeho prácou. Lobovať budú môcť aj neregistrované osoby, lobistický kontakt však budú musieť nahlásiť do piatich pracovných dní Kancelárii Národnej rady SR, respektíve úradu vyššieho územného celku.
Žiaden lobista však nebude môcť pri lobovaní sľúbiť, ani poskytnúť dar alebo výhodu. Rovnako nebude môcť lobovať zasahovaním do nestrannosti rozhodovania napríklad pri verejnom obstarávaní alebo štátnej pomoci. V prípade, že lobista nebude vykonávať svoju činnosť tak, ako mu to prikazuje zákon, môže dostať pokutu do výšky 500-tisíc korún alebo stratiť živnostenské oprávnenie.
V Európskej únii neexistuje záväzná a komplexná úprava lobingu. Ministerstvo spravodlivosti sa preto inšpirovalo americkým federálnym zákonom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.