si niekto myslí, že by som sa mal zvýrazňovať práve týmto spôsobom, tak je to zlý názor," povedal včera v Bratislave pri hodnotení svojho prvého roka vo funkcii.
Prezident je volený priamo občanmi, ale jeho vplyv je obmedzený. Azda najvážnejšou jeho právomocou je vracanie zákonov. Prezident by si vedel predstaviť aj širšie kompetencie, ale musela by sa zmeniť ústava a "v tomto čase to nie je prijateľné". Navyše, Slovensko je parlamentnou republikou, preto si musí vystačiť s právomocami, ktoré má.
Gašparovič však naznačil, ako by mohol byť aktívnejší. Prezident môže vládu a ministrov žiadať o informácie a "z tohto pohľadu by som mohol vstupovať do každého rozhodnutia vlády". Zatiaľ však nedospel k takému názoru, "že by som túto aktivitu mal stupňovať".
Odmieta tiež, že by bol viac naklonený ľavicovým stranám. Chce stále pôsobiť nadstranícky, ale "nikto mi nemôže zabrániť v tom, s čím som išiel do volieb a akého ma zvolili". Označil sa za politika stredovej pozície s miernym odklonom doľava.
Do úradu nastúpil s heslom myslím národne, cítim sociálne. Ešte vlani označil Bugárovu SMK za nacionalistickú stranu. Na otázku, či za extrémistickú stranu považuje SNS, ktorá ho vo voľbách podporovala, prezident odpovedal, že SNS je takou národnou stranou, ako aj SMK. "Nevyčítam týmto stranám ich politiku, možno niekedy spôsob," povedal.
O SMK poznamenal, že nie je v "nejakom bojovom postavení voči politikom maďarskej koalície". Benešove dekréty považuje za históriu a ani pre jednu stranu nie je dobré túto otázku otvárať. Podotkol však, že možno nastane situácia, že "sa za niektoré veci navzájom ospravedlníme".
O vládnych reformách povedal, že sú potrebné a "nikto nemôže povedať, že dopadnú katastrofálne alebo absolútne pozitívne". Podľa prezidenta by ich musela robiť každá vláda aj vtedy, keby sme neboli súčasťou Európskej únie. Prekáža mu však nekoordinácia reforiem a ich vplyv na občanov.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.