aktivistov z Lesoochranárskeho zoskupenia (LZ) VLK, pracovníci Národného parku Šumava, ktorí vypomáhali Štátnym lesom TANAP-u pri odstraňovaní následkov minuloročnej kalamity, odchádzajú z Tatier. Ako informoval Rastislav Mičaník z organizácie VLK, rozhodol o tom riaditeľ Národného parku Šumava Alois Pavličko a reagoval tak na ťažbu v jadrovej časti Tatier - v Kôprovej a Tichej doline. Pavličko zároveň listom o tom informoval českého ministra životného prostredia Libora Ambrozka. Požiadal ho tiež, aby oficiálnym listom slovenskému ministrovi životného prostredia vyjadril znepokojene nad tým, čo sa deje v Tatrách. Českí pracovníci majú Tatry opustiť v sobotu 18. júna.
"Je pravdou, že sme tu mali pracovníkov z Národného parku Šumava, prechodne nám vypomáhali pri odborných lesníckych prácach. Teraz ide o troch alebo štyroch ľudí, ktorým dohoda vyprší koncom budúceho týždňa. Pôvodne avizovali záujem o jej predĺženie o týždeň, ale neviem o tom, že by sme podpísali zmluvu na nový termín a ani o tom, že by odchádzali už teraz," uviedol riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Peter Líška. Podľa jeho slov odchod pár brigádnikov z Čiech nebude mať nijaký dosah na pokračovanie prác pri likvidácii kalamity. To, že ukončenie brigády má byť protestom proti protipožiarnym zásahom Štátnych lesov TANAPu v Tichej a Kôprovej doline riaditeľa Líšku prekvapilo. "Oficiálne takú informáciu ani nemám a myslím si, že riaditeľ Národného parku Šumava by nám túto správu oznámil, doposiaľ sme bez problémov komunikovali," povedal P. Líška. Podľa zistení hovorcu Štátnych lesov TANAPu ani samotní pracovníci šumavského národného parku, ktorí v Tatrách pomáhali, nevedeli včera o tom, že majú svoju "misiu" v Tatrách ukončiť.
Oznámenie o odchode pracovníkov zo Šumavy mal včera len v ústnej podobe aj riaditeľ Správy TANAPu. "Títo brigádnici nepracovali pre nás, ale pre Štátne lesy a pokiaľ viem, ich odchod je vecou rozhodnutia riaditeľa Národného parku Šumava," konštatoval riaditeľ Správy TANAPu Tomáš Vančura.
Protesty proti postupu Štátnych lesov TANAPu v Tichej doline vychádzajú z radov mimovládnych organizácií, v posledných dňoch sa k nim pridávajú aj niektoré české ochranárske hnutia. Ekológovia z Hnutí Duha napríklad vyzvali darcov, ktorí finančnú pomoc Tatrám smerovali na účet Štátnych lesov TANAPu, aby požiadali o vrátenie príspevku. "Pokiaľ viem, peniaze od českých prispievateľov šli omylom na konto Ekopolisu, bolo to asi dvanásť miliónov, na náš účet prišiel z Čiech len príspevok od Opavie," komentoval riaditeľ Štátnych lesov TANAPu.
Celú "kauzu" protipožiarneho zásahu v Tichej doline vyšetruje inšpekcia životného prostredia.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.