boli na vtedajšiu dobu výnimočné, dnes však vyvolávajúce úsmev. Čo sa teda udialo pred 84 rokmi?
Spravodajská agentúra - Havasova novinárska kancelária ohlásila z Neapola úmrtie svetoznámeho tenoristu Enrica Carusa (nar. 1875) v Neapole, aj správu o pozvaní tanečnice Isadory Duncanovej (manželky ruského básnika Sergeja Jesenina) ruskou vládou. Mala v Moskve viesť školu pre proletárske trance. Odmietla pozvanie pre umelecké turné po Amerike. Parížsky Journal oznámil verejnosti návrat umelkyne Sarah Bernahrdovej po chorobe na javisko v novej úlohe, ktorú vo svojich 88 rokoch predviedla ako 30-ročná. V Amerike vyrobili prvýkrát elektrický prúd z veternej elektrárne a proti demonštrantom použili tiež po prvýkrát slzotvorný plyn. Bol to ďalší radikálny prostriedok po hasičských striekačkách.
V Paríži bol medzinárodný kongres tanečných majstrov, na ktorom predviedli aj nový tanec "Chuda - tanec" a všetci ním boli nadšení. Úspech zožali vo svete motorizmu francúzski automobilisti. Podarilo sa im prejsť 1764 kilometrov po Sahare bez poruchy motoru. Predtým im nákladnými autami priviezli na určené miesta benzín a potraviny. Predné kolesá mali dvojitý vzduchový vankúš. Z La Paz oznámili, že istý Eskimák vymenil svoje štyri ženy za jednu libru (asi 40 dag) čaju. Môže ich kúpiť späť, ale už za dvojnásobnú cenu. Časopis Echo de Paris pod titulkom V Amerike je možné aj nemožné, zverejnil správu o rozkaze, ktorý vydala polícia v New Yorku, aby policajti strážili aj lietadlá v dvetisícmetrovej výške a zabránili im zhadzovať letáky a iné predmety. Newyorská polícia mala mať k dispozícii lietadlá, aby nimi mohla stíhať tých, ktorí neposlúchnu nariadenie o zákaze takejto reklamy. Toľko zo sveta. Poďme však na Slovensko.
Najprv vám priblížime predpoveď počasia. Tá na júl sľubovala slnečné týždne, teplo, čo sa aj splnilo. V prvom týždni augusta malo byť: "Striedavo oblačno, náchylno k búrkam, teplo, západné aj iné slabé vetry." V druhom zase: "Ďalšie vyjasnenie, k východu ustupujúce mračná, stúpajúca teplota a mierne vetry západných smerov, priaznivá prognóza na ďalšie dni."
Kto z Košičanov sa rozhodol zostať v lete doma a býval na prvom alebo druhom poschodí, mal problémy s vodou a najviac v pondelok, lebo pondelky boli v Košiciach dňami prania (inde to boli piatky). V júni a v júli košický vodovod zlostil najviac a na poschodiach nevytiekla z neho ani kvapka. Najradšej by boli prali na Hlavnej alebo v Mlynskom jarku. Kto sa rozhodol stráviť dovolenku v kúpeľoch alebo inde, mohol využiť nový rýchlikový spoj z Košíc do Vrútok s priamymi vozňami do Bratislavy alebo do Prahy, Františkových Lázní, Chebu a Karlových Varov. Tam sa určite dostal v sobotu a späť v nedeľu počas letnej sezóny až do septembra. Beda však tomu, kto si vybral za miesto dovolenky kúpele Ľubochňa. Ministerstvo železníc vydalo brožúru pod názvom Od Šumavy k Tatrám. V nej bolo upozornenie pre cestujúcich do Ľubochne. Každý, to sa riadil brožúrou, bol nemilo prekvapený, pretože v Kraľovanoch vystúpil z rýchlika úplne zbytočne. Ten stál v Ľubochni, a preto bolo zbytočne presadať na osobný vlak. Na ministerstvo sa zosypala spŕška sťažností i žiadostí o odškodnenie. Toto odpovedalo všetkým postihnutým písomne i oznamom v tlači s odôvodnením, že ministerstvo nemôže za to, keď sa autor brožúry zabudol pozrieť do cestovného poriadku, v ktorom je pre letnú sezónu ustálené, že rýchlik stojí aj v Ľubochni.
Polícii pribudla počas letných mesiacov, keď bol v Košiciach väčší pohyb ľudí, aj úloha strážiť na ulici viac ako inokedy morálku. V kaviarňach a hostincoch bola stanovená policajná hodina spravidla do desiatej večer. V mimoriadnych prípadoch, ako Sokolský slet, alebo medzinárodné automobilové preteky, ktoré boli koncom júla a začiatkom augusta, ju predĺžili do druhej hodiny po polnoci. Mravnostná polícia mala právo predviesť na policajné riaditeľstvo všetky ženy, ktoré sa bez vážneho dôvodu pohybovali po meste po desiatej večer. Za dva mesiace urobili päť razií a predviedli 181 žien. Z nich dal policajný lekár odviezť do nemocnice 32. Pri prvej razii v máji až 80.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.