plán rozpočtových výdavkov na obdobie 2007
Včera večer bola na programe ústava, pričom lídri sa dohodli predĺžit termín na jej ratifikáciu a ponechať to na rozhodnutí jednotlivých členských krajín, či, ako a kedy v ratifikačnom procese pokračovať. Slovensko si želá pokračovanie ratifikácie európskej ústavnej zmluvy, pretože sa nej dohodlo 25 členských krajín EÚ a všetci by si mali splniť povinnosť vyjadriť sa k nej. Ak však niektoré štáty potrebujú predĺžiť ratifikáciu, netreba im v tom brániť. Pred začiatkom summitu EÚ v Bruseli to novinárom povedal slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.
Dnes čaká lídrov dvadsaťpäťky maratón najmä dvojstranných rokovaní o finančnej perspektíve, pričom dohoda sa zdá veľmi nepravdepodobná vzhľadom na ostrý rozpor najmä medzi postojmi Británie a Francúzska. Londýn sa odmieta vzdať tzv. britskej zľavy z príspevkov do spoločného rozpočtu, Paríž nedovolí siahnuť na už dohodnuté výdavky pre poľnohospodárov. Možným kompromisom je zachovanie zľavy a dohoda, že sa zmení až po roku 2013 spolu s reformou poľnohospodárskych dotácií. Pre Slovensko bude prioritou dosiahnutie dohody už na summite, pretože najnovší luxemburský návrh finančného balíka je pre Bratislavu prijateľný, povedal pred začiatkom schôdzky Dzurinda.
Francúzsky prezident Jacques Chirac vyzval včera na mimoriadny summit Európskej únie o budúcnosti 25-členného zoskupenia. Podľa Chiraca musí únia premýšľať, ako sa opätovne zblížiť s občanmi. Odlúčenie bolo jasne odhalené nedávnym odmietnutím ústavnej zmluvy francúzskymi a holandskými voličmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.