sa aj v noci s tým pocitom, že niečo musíte zjesť? A už vôbec nevládzete držať nejaké diéty? Tak potom vedzte, že nie vy jedlo, ale jedlo vás úplne ovládlo a robí si s vami, čo chce.
Potreba jesť vzniká ako výsledok fyziologických a psychologických procesov. Rozumieme im natoľko, aby sme sa pri jedle vedeli kontrolovať?
Hlad je jedným z fyziologických faktorov. Pocit hladu vzniká v mozgu vtedy, keď príliš klesne hladina krvného cukru - glukózy. Existujú aj iné príčiny kolísania koncetrácie cukru v krvi. Preto je pravdepodobnejšie, že pocit hladu je dôsledkom nízkej hladiny serotonínu v mozgu. Serotonín má neuroregulačné účinky, t.j. zosilňuje elektrické signály, prechádzajúce nervovými dráhami ku svalovým orgánom. Tvorba serotonínu závisí od spôsobu stravovania.
Osoby trpiace nadváhou majú hladinu serotonínu všeobecne nižšiu. Ich strava obyčajne obsahuje okrem prebytku tukov aj menej komplexných cukrov, ktoré pomáhajú udržiavať vyššiu koncetráciu serotonínu v mozgu. To znamená, že ľudia, ktorí maškrtia zákusky, nedostávajú z mozgu signál, že sú sýti a tak jedia ďalej, aj napriek tomu, že prijali množstvo prázdnych kilojoulov.
Pocit sýtosti sa dostavuje po naplnení žalúdku. Treba si ale uvedomiť, že "škrkanie v bruchu" nie je vždy vyvolané tým, že žalúdok je prázdny. Osoby trpiace nadváhou považujú všetky "zvuky" v žalúdku za jasné signály hladu.
Pri cvičení sa do krvi uvoľňujú určité látky hormonálnej povahy, ktoré majú za následok zvýšenie podielu mastných kyselín v krvi, čo indikuje pocit nasýtenosti. Aj preto je šport pri znižovaní nadváhy taký dôležitý.
Prejedanie je charakteristickým rysom obéznych osôb, aj keď nemusí byť vždy príčinou obezity. Predpokladá sa, že nervový systém tučných ľudí nie je schopný zachytiť a vyhodnotiť informáciu o stave fyziologického hladu, či nasýtenia. Prirodzeným regulátorom je cvičenie a šport. Je to faktor ovplyvňujúci metabolizmus, hormonálnu rovnováhu a neuroreguláciu. Preto je fyzická aktivita podstatným nástrojom k odstráneniu nadváhy spolu s obmedzením tukov v strave a zvýšením príjmu komplexníxh uhľohydrátov (hnedá ryža, grahamový chlieb). Jesť pomaly, v menších dávkach, ale zato častejšie - i to patrí k prevencii pred obezitou.
Aj keď nie sme hladní, prijímame podnety, ktoré ho môžu prebudiť. Odkiaľ? Podnety prichádzajú z nášho okolia, majú pôvod vo vzhľade jedla, jeho chuti a vône. Ide o psychologické faktory. K jedlu nás vyzvú ručičky hodiniek, či príťažlivá vôňa, šíriaca sa z obchodov. Stopercentný účinok majú slávnostné alebo spoločenské príležitosti. Ako tomu odolať?
Najprv musíte vylúčiť podnety, ktoré pôsobia bezprostredne a navodzujú okamžitú príležitosť. Jedlo v domácnosti nevystavujte na oči. Nechoďte na návštevu hladní a najprv si tam vezmite z diétnych jedál. Dávajte si pozor na oslavách na alkohol. Rozčúlenie neriešte tým, že sa najete, ale choďte sa radšej prejsť na čerstvý vzduch.
Ale hlavne rozmýšľajte! Rozmýšľajte, prečo jete a ak nenájdete rozumnú odpoveď, povedzte si stop a ihneď zamerajte svoje myšlienky iným smerom. Jedine tak sa stanete svojimi pánmi a nie otrokmi falošných podnetov a nedobrých zvykov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.