tým urobíš? Premárniš tie roky v práci, ktorú nemáš rada, obklopená ľuďmi, bez ktorých sa zaobídeš? Podľa mňa je cieľom prekonať všetko negatívne, prežiť šťastne čo najviac rokov. Veľmi sa o to usilujem, je to proces, ktorý za teba nikto neurobí. Treba si v ňom uvedomiť: kto som, čo ma robí šťastnou. A podľa toho budovať svoj svet, ktorý mi je na prospech, v ktorom dostanem zo seba to najlepšie. Dôležité je, aby si objavila či to, čo robíš, napĺňa ťa šťastím a vyrovnanosťou. Vždy som chcela byť strojkyňou svojho osudu, niesť si zaň plnú zodpovednosť. Nevydržím pracovať pre iného pridlho, ani tu, v Kanade, preto som chcela mať vlastnú firmu. Módne návrhárstvo je súčasťou mojej DNA. Trvalo, kým som si to uvedomila a našla silu ísť za naplnením svojho cieľa, ale priniesol mi skutočné oslobodenie. Tvoriť je pre mňa ako droga, je to ozajstná vášeň a robí ma šťastnou. Je ako nekonečná hra na pieskovisku: teraz robím, čo ma teší a baví a to je pre mňa najprirodzenejší stav existovania," hovorí Anka Kosturová. Rožňavčanka, ktorá žije od roku 1992 v Kanade a jej meno je dnes v módnom svete už pojmom.
Napokon, posúďte sami - dievča slovenského pôvodu vyhralo v Kanade národnú súťaž študentov dizajnu, do Anglicka prišlo z Vancouveru, aby tu úspešne reprezentovalo v roku 1997 svoju novú vlasť na prestížnej medzinárodnej návrhárskej súťaži Smirnoff v Londýne.
Ankina tvorivá vášeň je charakteristická neobyčajnou originalitou. Od malička vymýšľala modely a pričinením jej zručnej tety Valiky Babiakovej sa na Zamagurí krajčírsky premieňali na skutočnosť.
Háčik a plážová kultúra
"Pre mňa je najideálnejšie navrhovať modely nielen z materiálu, ale ovplyvňovať i samotný materiál. Tvoriť z látok, ktoré kúpim, pre mňa nie je uspokojujúce. Úplne iné je, ak dám modelom svoj spôsob zaobchádzania, svoju vzorku, to je zaujímavejšie. Na to je ideálne pletenie - popri návrhu svetra mám plnú kontrolu nad textúrou a štruktúrou pleteniny - tu je možný priamy zásah do materiálu a to, čo z toho vzíde pričinením tých, ktorí pre mňa háčkujú, je stopercentne moje dielo. Mám tiež rada ako pleteniny priliehajú k telu, dôležitým stimulom je povrchový dizajn. Preto som vždy obdivovala ručné práce, na čo som doma vďaka mame mala nemálo príležitostí.. A preto je pre mňa háčkovaný a úpletový materiál ideálny. A keďže milujem more a celú kultúru okolo neho, pláže, potápanie, surf, celú tú plážovú, ako sa tu hovorí, beach kultúru, sústredila som sa aktuálne na plavky. Aj tu platí, ak chceš predať, musíš ponúknuť niečo iné ako tí druhí. Mojou ambíciou je predviesť svoje kolekcie dvakrát do roka. Tak ako iní - všetci tí Diorovia, Chanelovci, Gucciovia,...," hovorí Anna Kosturová.
Ľudia dnes vyhľadávajú leto a pláže počas celého roka a plavková móda musí stále prichádzať s novými atrakciami. Dnes už k tvorcom svetovo uznávaných módnych kolekcií patria aj kreácie Anky Kosturovej.
V tomto roku nebolo ani jediného mesiaca, v ktorom by ste jej naozaj atraktívne modely nenašli na stránkach prestížnych svetových časopisov. Pohľad na Ankiným háčkovaním "oplavkované" manekýnky v slávnych periodikách akými sú Elle, Glamour, Cosmopolitan, Life and Style magazine a v ďalších je veľmi príjemný a osviežujúci. Originálny strih a svieže farby jej plaviek, to je čarovný svet, v ktorom víťazí materiál s pomocou háčika. Vďaka nemu objavili sa v jej pozoruhodných atraktívnych plavkách nielen slávne manekýnky, ale aj populárne hviezdy filmového neba.
Tara Reid, známa z filmu American Pie, bola na zábere v Las Vegas na svadbe Nickyho Hiltona odfotografovaná v Kosturovej plavkách, ktoré sa tu predávajú v Palms hoteli. Kelly Lynch z Charlieho anjelov, Melissa George z filmu Alias i ďalšie, tiež pózovali uznávaným fotografom v Ankiných háčkovaných bikinách.
Absolventka Vysokej školy strojníckej a textilnej v Liberci, pôvodom z horného Gemera, je zdravo sebavedomá a vo svojom príbehu v skutočnosti, že to z regiónu, ktorý treba na európskych mapách hľadať dotiahla tak vysoko na návrhársky Olymp, nevidí nič mimoriadne. "Šancu hovoriť do svetovej módy má každý a vôbec nezáleží na tom, odkiaľ pochádza. Kreativita si nevyberá podľa národov. Je všade a záleží na jednotlivcovi, na akú úroveň si trúfa. Samozrejme, nie každý štát ponúka ideálne mentálne a ekonomické podmienky na to, aby sa každý talent rozvinul a dosiahol špičkovú úroveň, hoci v talente niet hraníc. Nestačí ale iba talent, pre úspech treba vynaložiť veľa úsilia. Ja som zaujímavé výsledky dosiahla skoro po roku existencie mojej firmy. Musela som však pracovať aj 14 hodín denne, zabezpečovať veci, ktoré sú na míle vzdialené od tvorby. Od rekonštrukcie ateliéru, cez kontakt s médiami, zákazníkmi, až po vybavovanie pošty. Každý deň však prináša iné výzvy, každý ťa naučí niečo nové. Musíš si vybrať prirority - či ísť snoubordovať, s kamarátmi na vínko alebo sa toho vzdať. Lenže, ja milujem každú minútu tohto procesu. Je to najvzrušujúcejší čas môjho života. Nevedela by som žiť v rutine. Prečo? Už som povedala - tých 80 rokov, ktoré máme na planéte Zem k dispozícii, naozaj nie je veľa. Ak máš pre niečo vášeň, prijímaj to ako dar a rozvíjaj ho. Dlhuješ to svetu - aj sebe," približuje filozofiu svojho príbehu Anka Kosturová z Kanady.
Doma v Betliari
Háčkované šaty čiernej farby, ktoré Anka venovala svojej mame, sa z neidentifikovateľnej hrčky rozvinuli v betliarskej kuchyni Kosturovie rodinného domu ako nádherný čipkový kvet. Všade, kam si ich pani Margita Kosturová oblečie, vyvolávajú nadšený obdiv. Pani Kosturová bola pred rokmi účastníčkou Ankinho londýnskeho triumfu, podľa nej to bol zážitok na celý život. Jej háčkované čierne šaty sú dôkazom toho, že mladá návrhárka zo zámoria zvolila pre svoju módnu tvorbu tvárny materiál, ktorý prináša obrovské množstvo originálnych kreácií. Výrečne to dokladajú Ankine "Crochet swimwear catalogy", ktoré sú plné fantastických pletených modelov a mnohé ďalšie vás určite zaujmú i na internetovej adrese www.annakosturova.com.
V Betliari, kam sa Kosturovci pred pár rokmi presťahovali z Rožňavy, v útulnom rodinnom dome možno poľahky vystopovať pramienky, z ktorých sa zrodila bystrina Ankinho výnimočného talentu. Pričinením šikovnej mamky bola od detstva obklopená ručnými prácami a Anka sa z nich teší aj v Kanade. Otec Milan, pôvodom írečitý goral z Červeného Kláštora, má zase dom i dvor plný svojich výtvarných kreácií. Maľuje, rezbárči, teší ho, keď sa pri ich plote zastavia ľudia a obdivujú v predzáhradke milé drevené plastiky.
Anka má vrodený mimoriadny výtvarný talent a nevšedný cit pre farby. Preto i počas návštevy na Slovensku zaevidovala, že tu priveľa žien favorizuje čiernu a iné tmavé farby. Anka rešpektuje, ako sa u nás ľudia obliekajú, ale viac pestrosti by nám, podľa nej, nezaškodilo... "Naozaj by prospelo viac farby, vzletu, ale i viac uvoľnenosti a pohodlia. Zaznamenala som, že niektoré ženy na Slovensku síce očividne vynakladajú do obliekania veľa energie a práce a neviem, kde na to berú čas. Niekedy je ale smutné pozorovať, akými otrokmi módy sú niektorí ľudia, to však už platí aj inde vo svete. Nikdy neškodí trochu individualizmu a originality. Návod je jednoduchý - ak vidíš na troch ľuďoch niečo rovnaké, už si to nekupuj. Iba ak je tvojím cieľom, aby si hoci v značkovom vyzerala ako tí druhí. Ako tisícky tých druhých," upresnila Anka svoj názor na módnu stádovitosť.
Je pripravená prezentovať svoje originálne módne kolekcie aj na Slovensku. Hoci sa úspešná kanadská návrhárka slovenského pôvodu momentálne väčšmi sústreďuje na trhy v USA, Kanade, Karibiku a v západnej Európe, keď sem raz príde prezentovať svoju nevšednú módnu tvorbu, bude to veľká udalosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.