Začal som sa zaujímať chov pštrosov a zháňam podrobnejšie informácie. Vedeli by ste mi povedať, ako pštrosy zdomácneli?
Jozef P., Streda n/Bodrogom
Pred viac než 20 miliónmi rokov boli predkovia dnešných pštrosov rozšírení v rámci širokého pruhu, ktorý sa rozprestieral od Španielska na západ pozdĺž severného okraja Stredozemného mora až do Číny na východe. Až pred asi jedným miliónom rokov migrovali pštrosie populácie do Afriky a usadili sa na severe, východe a juhu kontinentu.
Ľudské zhodnotenie pštrosa a jeho produktov sa datuje asi 7800 rokov. Prvou ľudskou rukou podaný dôkaz existencie pšstrosov je skalná maľba na Sahare, na ktorej je zobrazený pštros, ktorý bol chytený leopardom alebo gepardom (5500 pr. n. l.).
V Európe boli podniknuté prvé pokusy s chovom pštrosov cisárom Barbarosa (1125 1190 n. l.), tie však boli neúspešné. Prvé úspechy v odchove však boli dosiahnuté v Alžírsku v roku 1857, krátko na to tiež vo Florencii. Prvý odchov v zoo sa uskutočnil 19. storočia v Marseille.
V tom čase bol chov pštrosov už široko rozvinutý v južnej Afrike. Hlavne od roku 1870, kedy sa z malého Karoo v kapskom regióne začalo do Európy "explozívnym spôsobom" dovážať pštrosie perie. Túto náhlu expanziu umožnilo hneď niekoľko vecí: pestovanie lucerny ako ideálneho krmiva, zavedenie oplotenia drôtom a vynález Artura Douglasa - parafínová pštrosia liaheň, ktorá umožnila rozmnožovanie pštrosov priemyselným spôsobom. Toto obdobie skončilo spolu so začiatkom 1. svetovej vojny.
Od konca 1. svetovej vojny do polovice 80. rokov 20. storočia bol chov pštrosov zameraný hlavne na produkciu kože. V tom čase sa chov rozšíril do USA, Izraela a Austrálie. Od polovice 80. rokov sa zameriava chov na pštrosie mäso, v tejto fáze bol chov pštrosov ďalej rozšírený do Európy (Nemecko, Francúzsko, Anglicko, Chorvátsko, Rakúsko) a v Kanade. V súčasnosti žije 80 % populácie pštrosa na farmách alebo v zoo.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.