tanečnej škole na Broadwayi. Reality šou nelámala rekordy sledovanosti, ako to bolo pri SuperStar, ale vzhľadom na typ súťaže bola sledovanosť dobrá. Prvé kolo zaznamenalo 9,7 percenta, predposledný finálový večer 10,7 percenta, čo je 25,7-percentný podiel na trhu. Psychológovia sa už na začiatku zhodli v tom, že Miliónový tanec úspech mať bude, no bude menší ako napríklad pri Mojsejovcoch. Mediálny analytik Miloš Mistrík pred prvým finálovým večerom hovoril: „V Dievčati za milión išlo o ľudské osudy takisto ako v Mojsejovcoch. To človeka zaujíma najväčšmi. Tanec je druh umenia, ktorý nemusí upútať všetkých. Myslím si však, že súťaž je veľmi dobrý ťah televízie."
Finalisti sa však na malú popularitu alebo nezáujem nesťažujú. Viac ani nečakali. Finalistka Melánia Kasenčáková hovorí: „Mám pocit, že veľa ľudí to sleduje a poznávajú nás." Dobrava Škvaridlová tvrdí, že šou splnila všetky jej očakávania: „Myslím si, že sledovanosť aj záujem sú primerané. Chvíľami som až prekvapená, že ľudia reagujú tak, ako reagujú. Určite nám, tanečníkom, to pomohlo, ľudia už vnímajú aj to, že tanec je drina, viac si nás vážia a cenia."
Štefan Chlebo, ktorý si ešte doteraz lieči zranené koleno, je so svojím účinkovaním v Miliónovom tanci spokojný. Chcel, aby si ho verejnosť a ľudia zo šoubiznisu všimli, a to sa mu splnilo. „Mali sme tú smolu, že sme prišli po mánii SuperStar a tiež v období, keď sú ľudia radšej vonku, ako sedia doma pred obrazovkami. Tiež si myslím, že medzi nami nevznikali konflikty tak, ako by to v skutočnej reality šou malo byť," hovorí Štefan.
O nezáujem médií sa rozhodne počas celej súťaže nemohol sťažovať Džony Mečoch, ktorý pre Miliónový tanec odišiel z Anglicka. „Ja som si žil pre každý moment v súťaži. Užíval som si, keď som bol na kastingu alebo v nejakom finálovom kole. Nič som dopredu neriešil," hovorí. „Táto reality šou bola zaujímavá a dosť výnimočná, ľudia sú spojení s hudbou a tancom."
Tanečníci už začínajú dostávať aj ponuky, hoci to, či sa aj vďaka Miliónovému tancu presadia a uplatnia, ukáže až čas.
Len porotkyňa Svetlana Sopková sa netají tým, že očakávala väčšiu sledovanosť. „Myslím si, že to do určitej miery spôsobila aj menšia medializácia finalistov, boli oveľa menej známi. No, samozrejme, ovplyvnilo to napríklad aj počasie." Miliónový tanec však podľa nej oslovil aj napriek tomu veľa ľudí a najmä všetky vekové kategórie.
Taneční odborníci tvrdia, že v Miliónovom tanci mali šancu prezentovať sa najmä hip-hopoví tanečníci. Zhodujú sa však v tom, že projekt určite v niečom pomohol -a to v tom, aby sa o tanci začalo viac rozprávať. „Ja vravím - vďaka Fredymu za Miliónový tanec. Ľudia akoby zrazu zistili, že Slovensko má kvalitných a talentovaných mladých ľudí, tanečníkov," hovorí Rastislav Letenaj, riaditeľ Tanečného divadla Bralen. Choreograf a bývalý tanečník Ivo Ladižinský tvrdí, že tanečná a kultúrna verejnosť projekt ocení až o niekoľko rokov. „Aj keď je to robené formou reality šou, ukázal, že aj na Slovensku sú veľmi talentovaní ľudia s veľkým potenciálom," hovorí.
Aj psychologička Eva Jaššová si myslí, že Miliónový tanec splnil svoj účel. „Tanec je obdivuhodné umenie ľudí, ktorí majú strhujúci temperament. Myslím si, že aj na ľudí, ktorí nemajú až taký blízky vzťah k tancu, pôsobil veľmi podnetne, mohol zaujať." Menšia sledovanosť sa podľa nej dala očakávať, pretože tanec je užší druh umenia, ktorý osloví menšiu skupinu ľudí, profesionálov. Mediálny analytik Miloš Mistrík dodáva: „Pre ľudí to malo informačno-vzdelávaciu funkciu."
Foto popis| Ako išiel čas. Vľavo sú finalisti ešte ako semifinalisti v Egypte, na snímke vpravo sa desať finalistov ubytováva v hoteli pred vypuknutím súťaže a dole sú už v pomyselnej aréne. Zajtrajší večer určí tanečného víťaza.
Autor: oba
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.