Hypotéky o tretinu lacnejšie ako v iných bankách. Pojem cenová vojna sa na Slovensku v poslednom čase skloňuje najmä s nedávnym príchodom reťazca maloobchodných predajní Lidl. V istej podobe sa však môže vyskytovať vo všetkých odvetviach, aj keď nie vždy na to zákazníci reagujú rovnako citlivo.
S cenami sa znižuje kvalita
Zákazníci na Slovensku sa najmä v obchodoch rozhodujú predovšetkým na základe ceny. Dôkazom toho je, že takmer neexistujú predajne, ktoré ponúkajú kvalitnejšie potraviny. Všetky obchodné reťazce sa preto sústreďujú na to, aby zákazníkovi ponúkli čo najlacnejší tovar. "Cena je veľmi často používaným a veľmi efektívnym marketingovým nástrojom v prípade, keď je kúpna sila zákazníka nízka. Človek, ktorý je vysoko citlivý na ceny, je potom ochotný sa zmieriť aj s nižšou kvalitou," hovorí analytik Poštovej banky Miroslav Šmál.
Cenové vojny rozpútavajú predovšetkým noví hráči na už obsadenom trhu. To je aj prípad maloobchodnej siete Lidl. Keď otváral svoje obchody, bolo na Slovensku už dostatok obchodov. Predajná plocha bola porovnateľná s ostatnými krajinami Európskej únie. Lidl ponúkol zákazníkom veľmi nízke ceny, inak by nový reťazec pravdepodobne na Slovensku nemal šancu uspieť. Za necelé štyri mesiace pôsobenia na slovenskom trhu zákazníci v jeho predajniach minuli 1,2 miliardy korún. Podľa agentúry pre prieskum trhu T.E.R.N.O. sa tak Lidl dostal na 38. miesto spomedzi všetkých obchodných reťazcov.
Cenový boj ničí konkurenciu
Boj nízkymi cenami však môže byť aj škodlivý. Firmy sa totiž môžu zbavovať konkurencie. Silná firma je schopná aj niekoľko rokov držať nízke ceny. Jej slabší konkurenti si nebudú môcť dovoliť byť tak dlho v strate a postupne skrachujú. Analytik Šmál vraví, že keď sa silnému hráčovi na trhu podarí cenovou vojnou zničiť konkurentov, väčšinou zvýši svoje ceny na vyššiu úroveň, ako bola pred cenovou vojnou. Zákazník tak v konečnom dôsledku na vojnu doplatí.
Podobná situácia nastala v Nemecku pre piatimi rokmi. Tri obchodné reťazce predávali potraviny za nižšie ceny, ako ich nakupovali. Ľudia síce kupovali lacnejšie výrobky, no zároveň krachovalo množstvo malých obchodov, ktoré nedokázali predávať tak lacno. Do tejto vojny sa musel zamiešať až protimonopolný úrad, ktorý prikázal obchodným reťazcom zvýšiť ceny.
Problém môže nastať aj vtedy, keď sú sily jednotlivých hráčov v danej oblasti vyrovnané. Ak napríklad v meste existujú dva rôzne obchody a jeden zníži cenu, získa viac zákazníkov. Preto mu vzrastú tržby a nakoniec aj zisk. Ak však na toto zlacnenie zareaguje konkurencia a takisto zníži ceny, nič sa na ich trhovom podieli nezmení. Zákazníci budú naďalej nakupovať v rovnakom obchode rovnaké množstvo tovaru ako doteraz. Obom obchodom tak klesnú tržby a teda aj zisk. Keď sa ceny znovu vyrovnajú, môže prvý obchod zase znížiť cenu. Takto bude postupne zisk oboch firiem čoraz menší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.